Vajinal doğumda erken ten temasının emzirme başarısı ve emzirme öz yeterliliği üzerine etkisi
The effect of early skin contact in vaginal delivery on breastfeeding success and breastfeeding self efficiency
- Tez No: 753435
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLCİHAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Araştırma vajinal doğumda erken ten temasının emzirme başarısı ve emzirme öz yeterlilik üzerine etkisini incelemek amacıyla randomize kontrollü yarı deneysel nitelikte yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Çankırı Devlet Hastanesi'nde vajinal doğum yapan (N:139), örneklemini araştırma katılım şartlarına uyan 32'si deney 32'si kontrol grubu olmak üzere toplam 64 anne oluşturmuştur (n:64). Deney grubundaki annelere doğum sonu erken ten teması uygulanmış, kontrol grubunda ki annelere hastane rutinleri uygulanmıştır. Araştırma verileri; Genel Bilgiler Formu, LATCH Emzirme Tanılama ve Değerlendirme Ölçeği ve Emzirme Öz Yeterlilik Ölçeği Kısa Şekli formları ile toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was carried out in a randomized controlled quasi-experimental manner to examine the effect of early skin contact on breastfeeding success and breastfeeding self efficacy in vaginal delivery. The population of the study consisted of 139 mothers (N:139) who had a vaginal delivery at Çankırı State Hospital, and the sample consisted of 64 mothers, 32 of whom were in the experimental group and 32 of which were in the control group (n:64), who met the conditions of participation in the research. Postpartum early skin contact was applied to the mothers in the experimental group, and hospital routines were applied to the mothers in the control group. Research data; was collected with General Information Form, LATCH Breastfeeding Diagnosis and Evaluation Scale and Breastfeeding Self Efficacy Scale Short Form forms.