ORTAÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNİN RUH SAĞLIĞI BELİRTİLERİNİ GÖZLEMLEMEYE YÖNELİK GÖRSEL SANATLAR EĞİTİM MODELİ TASARISI
ORTAÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNİN RUH SAĞLIĞI BELİRTİLERİNİ GÖZLEMLEMEYE YÖNELİK GÖRSEL SANATLAR EĞİTİM MODELİ TASARISI
- Tez No: 753451
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL AKDENİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Psikoloji, Eğitim ve Öğretim, Performing and Visual Arts, Psychology, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Bilimi Ana Bilim Dalı
Özet
Sanat, insanın yaratıcılık ve dışavurumuyla kendi dünyasını yansıttığı yegane alandır. Bu sebepten ötürü sanat, hem var olan psikolojik problemlerin saptanmasına hem de tedavi edilmesine yardımcı olabilmektedir. Tasarlanan eğitim modeli, yaratıcılık ve dışavurum üzerine şekillenmektedir. Tezin başında yaratıcılık kuramsal olarak açıklanmakta, yaratıcılık ölçütleri, yaratıcı kişilik özellikleri, yaratıcılığın ölçülmesi ile yaratıcılıkla kişilik, zeka, yetenek ve hayal gücü arasındaki ilişki incelenmektedir. Bilim adamları ve sanatçıların gözünden yaratıcılıkla devam etmektedir. Dışavurum ise tarihin başlangıcından itibaren insanın kendini yansıttığı alan olarak ele alınmakta ve modern sanatta nasıl şekillendiği incelenmektedir. Sonrasında sanat terapisinin kavramı, amacı ve önemi açıklanmakta, bir terapi yöntemi olarak ortaya çıkışına ve günümüzde nasıl yer bulduğuna değinilmektedir. Sanat terapisine farklı yaklaşımlar ve sanat terapisinden örnek çalışmalar yer bulmaktadır. Sanat terapisinin son kısmını ise sanat eğitimindeki yeri oluşturmaktadır. Modelde gözlemlenebilecek rahatsızlıklar başlığı altında kaygı ve depresyonun karakteristik özellikleri açıklanmış, psikolojik rahatsızlıkların sanatta yansımaları seçilen sanatçılar, sanatla ilgilenen hastalar ve çocukların çalışmaları üzerinden gösterilmiştir. Bu modelin ortaöğretim çağındaki öğrencilere uygulanacağı göz önüne alınarak bebeklikten ergenliğe kadar geçen süreçte sanat, yaratıcılık ve dışavurum ele alınmaktadır. Takip eden bölümde sanat eğitiminin gelişimi ile eğitim sistemindeki yerine ve amacına değinilmektedir. Model tasarlanmadan önce, sanat eğitimde geleneksel olarak kullanılan malzemelerden bahsedilmiş, ayrıca yaratıcı tekniklere de yer verilmiştir. Son bölümde ise oluşturulan model için metod ve yönelimler açıklanmış ve modelin içeriği 16 çalışmadan oluşacak şekilde detaylı olarak açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Art is a unique area that people express their own inner world through creativity and self-expression. Therefore, art can help to indicate psychological disorders and cure them at the same time. This designed educational model is shaped by creativity and self-expression methods. In the beginning of this thesis, creativity is theoretically explained, creativity criteria, characteristics of creative people, measurement of creativity and the correlation between personality, intelligence, talent and imagination are examined, followed by creativity through the eyes of scientists and artists. Expressionism is defined from the beginning of history as an area that people express themselves and how it took form in modern art is explained. Later on, art therapy is conceptually explained with its goals and methodology, how art therapy evolved as a therapy method and how it takes place today is mentioned. Different approaches to art therapy are addressed and examples from art therapy are included. The last part of art therapy consists of its place in art education. Under the title of disorders that can be observed in the model, characteristics of anxiety and depression are explained, the reflections of psychological disorders on art is shown through famous artists, patients that are involved in art and children's works. Considering that this method is going to be applied on secondary education level students, the process of art, creativity and expressionism from infancy through adolescence is covered. In the following part, development of art education and its place and purpose in education system are mentioned. Before the model is designed, traditional materials used in art education as well as creative techniques are mentioned. In the last chapter, methods and approaches for the designed model are explained and the context of the model is explained as 16 parts in detail.