Research on management of international construction projects: The case of Turkey and the USA
Uluslararası proje yönetimi: Türkiye ve ABD örnekleri üzerine bir inceleme
- Tez No: 753487
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM VATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma; küreselleşme döneminde önemli olan, ortak çalışmalarda temel gereklilik olarak farklı kültürleri tanıma ve iletişim kurma ihtiyacını vurgulamaktadır. Proje yönetimin küresel ekonomiye yaklaşımını anlamak oldukça önemlidir. Uluslararası proje yönetimi stratejilerini tanımlamak için küresel gelişme, deneyim ve kültürel faktörler önem kazanmakta; bunun yanı sıra organizasyon ve planlama da proje vizyonunun belirleyicilerinden biri olmaktadır. Çalışmanın kavramsal çerçevesi; uluslararası proje yönetiminin farklı boyutları düşünülerek çeşitli yönleri ile ele alınmıştır. Çalışmanın problemi ortaya konularak, önemi vurgulandıktan sonra proje yönetimini kavramanın öneminin artırılması için bir çalışma yapılmıştır. Buna göre; tezde öne sürülen hipotezi doğrulamak için 10 kişi ile derin görüşme ve 83 katılımcı ile anket çalışması yapılmıştır. Toplanan veriler faktör analizi ile değerlendirilmiştir. Anket ve derin görüşme sonuçları; uluslararası proje yönetiminin istihdam sektörünü yakından ilgilendirdiğini ve uzak ülkelerin komşu ülkelere nazaran proje işbirliğinden önemli ölçüde fayda sağladığını göstermiştir. Ayrıca çalışmada; kültür, dil ve insanlar arasındaki diğer farklılıklardan kaynaklı bazı zorlukların ortaya çıktığı ve bunun da uluslararası işbirliklerinde özel çaba ve sürekli düzenlemelere ihtiyaç doğurduğunu göstermiştir. Tez çalışmasında yapılan ankete uygun uluslararası katkı stratejisini göstermek için proje yönetimi planında uygulanan prosedürlere odaklanarak bir model önerisi geliştirilmiş ve stratejik noktalar üzerinden takip edilecek işlemleri gösteren bir çalışma yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study emphasizes the need to recognize and communicate with other cultures to work together, which is a major necessity in the period of globalization. There is considerable pressure to understand the approach of management to the global economy. Organizing and planning is the start of the vision of the project while global development, experience, and cultural factors are required to define strategies for international construction project management. The study conceptual framework is created and proposed in many networks between international construction project management dimensions. Highlighting the problem and studying about increasing the understanding of the management, the stated hypothesis is then tested utilizing data collected from the 10 interviews and 83 questionnaire participants using statistical descriptive methods such as the factor analysis test. The questionnaire and interview results showed that international construction project management is a major interest for the employment sector, and distant countries benefit greatly from their collaboration, in contrast to neighboring countries. Additionally, the study demonstrates a moderate negative among the differences such as culture, language, and other factors of people diversity, indicating that some effort and constant development techniques are required with international collaborations. Then a model proposal is framed to show the strategy of international contribution according to the survey done before, by creating a guide map that will focus on the procedures that are performed in the project management plan, and completed with a purposeful model that shows the route which will be followed over strategic points.