Synthesis and optimization of graphene oxide/silver nanoparticles nanocomposites
Grafen oksit/gümüş nanoparçacık nanokompozitlerinin sentezi ve optimizasyonu
  1. Tez No: 753530
  2. Yazar: TAHA SEHAM ISMAIL AL-BAYATI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK DİLMAÇ, DOÇ. DR. BARIŞ ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Grafen oksit (GO)/gümüş nanoparçacıkların (AgNPs) benzersiz yapıları ve özellikleri nedeniyle özellikle biyomedikal araştırmalarda popüler hale geldiği bilinmektedir. GO ve AgNPs, antibakteriyel ve katalitik aktivitenin yanı sıra termal iletkenlik dahil olmak üzere dispersiyon özelliklerini geliştirmek için birlikte kullanılabilir. Bu hibrit malzemelerin sinerjik özelliklerinin elektronik, kataliz, elektrokimyasal, biyoalgılama, ilaç dağıtımı ve antimikrobiyal ajanlar gibi çeşitli uygulamalarda faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Bu çalışmada, Hummers yöntemine göre sentezlenen GO ve gümüş nitratın glikoz ile indirgenmesi sonucunda elde edilen AgNPs karıştırılarak dispersiyon hazırlanmıştır. GO miktarı, AgNPs miktarı, ultrasonic proses süresi (UPT), deiyonize su miktarı (DIW) olmak üzere dört faktörün GO/AgNPs dispersiyon özellikleri üzerindeki etkisi istatistiksel olarak analiz edilmiştir. GO/AgNPs dispersiyonun elektriksel iletkenlik, termal iletkenlik, parçacık boyutu ve zeta potansiyeli gibi özelliklerinin analizi ana etki grafikleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Optimum koşullarda elde edilen GO/AgNPs dispersiyonunun parçacık boyut dağılımının ortalaması ve standart sapması sırasıyla, 164,395 nm ve 17,38 nm olarak bulunmuştur. Ayrıca, dispersiyonunun zeta potansiyelinin ortalaması ve standart sapması sırasıyla, -44 mV ve 0,42 mV olarak belirlenmiştir. Sentezlenen GO/AgNPs dispersiyonlarının zeta potansiyelinin -30 mV ile -60 mV arasında değiştiği gözlemlenmiştir. Küçük partikül boyutu ve yüksek stabiliteye sahip GO/AgNPs dispersiyonları, dispersiyon uygulamaları için kullanılabilir niteliktedir.
Özet (Çeviri)
It is known that graphene oxide (GO)/silver nanoparticles (AgNPs) have become especially popular in biomedical research due to their unique structures and properties. GO and AgNPs can be used together to improve their dispersion properties, including antibacterial and catalytic activity as well as thermal conductivity. The synergistic properties of these hybrid materials have proven useful in a variety of applications such as electronics, catalysis, electrochemical, biosensing, drug delivery and antimicrobial agents. In this study, dispersion was prepared by mixing GO synthesized according to Hummers method and AgNPs obtained as a result of reduction of silver nitrate with glucose. The effect of four factors such as the amount of GO, the amount of AgNPs, the ultrasonic processing time (UPT), the amount of deionized water (DIW), on the dispersion properties of GO/AgNPs was analyzed statistically. Analysis of the GO/AgNPs dispersion properties such as electrical conductivity, thermal conductivity, particle size and zeta potential was performed using main effect plots. The mean and standard deviation of the particle size distribution of the GO/AgNPs dispersion obtained under optimum conditions were found to be 164.395 nm and 17.38 nm, respectively. In addition, the mean and standard deviation of the zeta potential of the dispersion were determined as -44 mV and 0.42 mV, respectively. It was observed that the zeta potential of the synthesized GO/AgNPs dispersions was varied between -30 mV and -60 mV. GO/AgNPs dispersions with a small particle size and high stability can be used for dispersion applications.