Girişimcilik finansmanında yeni gelişmeler: Platform finansmanı
New developments in entrepreneurship finance: Platform finance
- Tez No: 753546
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
2008 küresel finansal krizin başlaması ve kriz sonrası çeşitli projeler finanse etmede yeni alternatif yollar arayışı hızlanmaktadır. Girişimciliklerin gerçekleştirilmesi için gereken finansman ve kaynaklar her zaman en önemli sorun olarak öne çıkmaktadır. Doğru ve faydalı kaynaklara ulaşmak ve elde etmek girişimleri hayata geçirmekten çok daha zordur. Bunu başarmada tüm alternatif kaynakların farkında olmak ve bunları karşılaştırarak değerlendirmek gerekecektir. Bunda girişimcinin alternatif kaynakların seçeneklerini bilmesi gerekir. Akıllı dijital araçların ortaya çıkması, fintek endüstrisini de beraberinde getirmektedir. Fintek, tüm dünyadaki finansal hizmetleri tamamen değiştirerek, birçok yeni alternatif finansman yolu (kitle fonlaması) ile bir finansman kanalı sunmaktadır. Çalışmanın amacı girişimcilerin dijital girişimcilik finansmanını tanıma (açıklama) ve hangi tür modelin daha uygun olacağını tespit etmeye çalışmak, geleneksel girişimcilik finansmanı ve dijital girişimcilik finansmanı ile karşılaştırmak, girişimcilerin ekonomik ve sosyal fayda sağlayarak uygulamak istedikleri iş fikirlerinin finansmanında yeni alternatif kaynakları anlatmaktır. Girişimcilerin finansal yetersizliklerini gidermede başvuracakları alternatif finansal araçlarını, dijital girişimcilik finansmanına (hisse bazlı kitle fonlaması, eşler arası kredi, ilk coin arzları ve menkul kıymet tokeni) uygun yaklaşımla sunulacaktır. Bunda girişimcilikler alternatif kaynakların seçeneklerini bilmesi gerekmektedir. Girişimcileri alternatif kaynaklar konusunda bilgilendirmek ve seçim aşamasında kendilerine uygun finansman kaynağını kolaylıkla seçmelerine yardımcı olup, dijital girişimcilik finansmanı veya kitle fonlaması (hisse bazlı kitle fonlaması, eşler arası kredi ve ilk coin arzları) bilgi asimetrisi, ahlaki tehlike ve temsilci maliyetleri incelenip sunulacaktır. Sonuc olarak geleneksel girişimcilik finansmanı ve dijital girişimcilik finansmanı veya kitle fonlaması ile karşılaştırılmıştır. Ancak bunlar arasında önemli farklılıklar vardır. İlk coin arzları ve menkul kıymet tokeni yeni alternatif finansmanı olarak cıkmıştır. Girişimcilerin finansman yetersizliklerini gidermede başvurulan alternatif finansal araçlara dijital girişimcilik finansmanı veya kitle fonlamasına (hisse bazlı kitle fonlaması, eşler arası kredi, ilk coin arzları ve menkul kıymet tokeni) uygun bir yaklaşım sunulmuştur. Bilgi asimetrisi kitle fonlamasının projesinde başarıyı ve başarısızlığı belirlemede önemli rol oynar.
Özet (Çeviri)
With the onset of the 2008 global financial crisis and the aftermath of the crisis, the search for new alternative ways to finance various projects is accelerating. The financing and resources required for the realization of entrepreneurship always stand out as the most important problem. It is much more difficult to reach and obtain the right and useful resources than to implement the initiatives. In order to achieve this, it will be necessary to be aware of all alternative sources and evaluate them by comparing them. In this, the entrepreneur needs to know the options of alternative sources. The emergence of intelligent digital tools brings the fintech industry with it. Fintech offers a financing channel with many new alternative financing ways (crowdfunding), completely changing financial services all over the world. The study aims to try to identify (explain) digital entrepreneurship finance for entrepreneurs and to determine which type of model would be more suitable, compared with traditional entrepreneurship finance and digital entrepreneurship finance, and new alternative sources in the financing of business ideas that entrepreneurs want to implement by providing economic and social benefits will be explained. Alternative financial instruments that entrepreneurs will resort to address their financial inadequacies will be presented, a suitable approach to digital entrepreneurship finance (equity-based crowdfunding, peer-to-peer loan, initial coin offering and security token Offering). In this, entrepreneurs need to know alternative resource options. Information asymmetry, moral hazard, and agency costs of digital entrepreneurship finance or crowdfunding (equity-based crowdfunding, peer-to-peer loan, and initial coin supply) will be examined and presented. As a result it has been compared to traditional entrepreneurial finance and digital entrepreneurship finance or crowdfunding, but there are important differences between them. Initial coin offerings and security tokens emerged as new alternative financing. Digital entrepreneurial finance or crowdfunding (equity-based crowdfunding, peer-to-peer loan, initial coin offering and security token Offering) is an appropriate approach to alternative financial instruments used to address entrepreneurs' financing inadequacies. Information asymmetry plays an important role in determining the success and failure of a crowdfunding project.