Kalemanit cevherinden borikasit üretiminde MgSO4 safsızlığının etkileri
  1. Tez No: 75355
  2. Yazar: BİROL ÖZGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. NUSRET BULUTÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
KOLEMANİT CEVHERİNDEN BORİK ASİT ÜRETİMİNDE MgS04 SAFSIZLIĞININ ETKİLERİ ÖZET Kolemanit cevherinden sülfürik asit ile borik asit üretimi sırasında, cevherden gelen birtakım safsızlık yapan maddeler bulunmaktadır. Ca ve Mg ağırlıklı bu minerallerin çözeltiye geçmesi sonucu ortama safsızlık karışmaktadır. Bunlardan bir kısmı reaksiyon sırasında çöker ve özel bir işlem gerektirmez, arsenik ve demir gibi bileşikler ise oksidasyon ve pH ayarlaması ile çöktürülür, ancak çöktürülemeyen maddeler çözeltide birikme yaparlar. Borik asit üretimi sırasında çözelti fazında olan bu safsızlığın artışı yüksek saflıkta borik asit üretimini engellediği için istenmeyen bir durum teşkil eder. Endüstriyel üretim aşamasında, çözünen safsızlıklar içerisinde en büyük sorunu MgSÜ4 oluşturmaktadır. MgSCVm prosesten tek çıkış yolu, katı atık ile beraber atılan ana çözelti ile birlikte olmaktadır. MgSCVm borik asitin saflığım düşürmesinden başka bir diğer etkisi de filtrasyon üzerinedir. MgSCX» dan gelen SO4 iyonu artışı ile ortak iyon etkisi oluşmakta ve jipsin (CaSO^KfeO) çözünürlüğü azalmaktadır. Jipsin çözünürlüğündeki bu azalış onun partikül boyutunu düşürerek, filtrasyon hızını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu durum endüstriyel aşamada, borik asit süspansiyonunun filtrasyon hızının düşmesine tekabül eder. Ayrıca ortamda bulunan MgSÜ4 borik asitin çözünürlüğünü etkileyebilmektedir. Bu çalışmada öncelikle MgSCVın, borik asitin çözünürlüğüne olan etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla çeşitli sıcaklıklarda ve MgSC>4 konsantrasyonlarında yürütülen deneylerle borik asidin çözünürlüğü tayin edilmiş ve bunlara ilişkin grafikler çizilmiştir. Daha sonra ise 4 kademeli reaktör sisteminde sürekli reaksiyon deneyleri düzenlenmiştir. Reaksiyon ortamındaki farklı MgSÛ4 konsantrasyonunun jipse olan etkisini inceleyebilmek için bu deneyler değişik MgSCXt konsantrasyonlu ortamlarda yapılmıştır. Daha sonra bu maksat ile jipsin partikül dağılımına bakılmış, mikroskop altında şekli incelenerek kristal büyüklüğü belirlenmiş ve jipsli borik asit süspansiyonunun filtrasyonu yapılarak, filtrasyon hızlarının tayini yapılmış ve bunun paralelinde 1. ve 2. kademe filtrasyon testleri uygulanmıştır. Bunların yanısıra kolemanit cevheri içerisinde bulunan iyon değiştirme özelliğine sahip bir kil minerali olan montmorillonitin ortamda bulunan Mg iyonlarım kendi bünyesine alarak çözeltiye geçen Mg iyon konsantrasyonunu düşürmesi etkisi de incelenmiş bu maksat ile çalışma boyunca reaksiyon ortamındaki vıMgSo4 konsantrasyonunun, cevherden çözeltiye geçen MgSo4`ın geçiş hızına etkisi çeşitli analizlerin yapılmasıyla takip edilmiştir.
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF MgS04 IMPURITY BY THE PRODUCTION OF BORIC ACID FROM COLEMANITE ORE SUMMARY During sulphate acid and boric acid production from colemanite ore, some elements coming from ore causes impurities. Mostly Ca and Mg based these minerals causes impurity through dissolution in the surrounding. Some of these precipitate during reaction do not need any special process, some like arsenic and iron precipitate by oxidation and pH, but the others that do not precipitate, accumulate in the solution. Accumulation of these impurities in the solution during the production of boric acid prevents the production of high pure boric acid which is an unwanted condition. During industrial production, among the dissolved impurities MgS04 causes the biggest problem. Beside decreasing the purity of H3BO3, MgS04 also has an effect on filtration. SO4 ions coming from MgS04 increases ionization and because of this, the dissolution of gypsum decreases. This decrease in dissolution of gypsum causes a decrease in filtration rate through decreasing the particle size. This case in industry, is the same as an decrease in the filtration rate of boric acid suspension. Also MgS04 in the surrounding, effects the dissolution of boric acid. In this study the effect of MgS04 on dissolution of boric acid is carried out. With this aim, the dissolution of boric acid is defined and some graphs are drawn according to experimental data, at different temperatures and MgS04 concentrations. Then continous reaction experiments are carried on in a 4 stage reactor system. In order to observe the effect of different MgS04 concentration on gypsum in reaction conditions, these experiments are done at different MgS04 concentrations. After this, cause of this idea the particle distrubition of gypsum and it's shape are observed under the microscope and the filtration of boric acid with gypsum is carried out after this it's filtration rate is defined, first and second filtration experiments are carried out at parallel to this. Beside this, the effect of montmorillonite found in colemanite ore which has the ability of ion exchange on decreasing Mg ion concentration by napping them into its structure is also observed. Because of this the effect of the concentration of vmMgS04 in reaction surroundings on the dissolution of MgSC>4 from the colemanite ore to the solution is observed continously by analysis. IX