Altın oranın güzellik algısına etkisi
The beauty of the golden ratio effect on perception
  1. Tez No: 753562
  2. Yazar: ERDİ İMRE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Artistik anatomi insan vücudunun boyut ve orantılarını sanatsal yönden inceleyen, anatomi biliminin özel bir dalıdır. Vücut şekillerinin incelenmesi ve bunlardan faydalanılarak sanat eserleri ortaya çıkarılması, vücuttaki çeşitli uzunlukların ölçülmesini ve birbirine oranlanmasını gerektirmiştir ve sonuç olarak çeşitli orantılar tanımlanmıştır. Güzel sanatlarla uğraşan tüm sanatçılar, güzellik için önceden belirlenmiş bazı orantılardan (kanonlardan) faydalanmışlardır. Ancak evrensel ölçütler meydana getirilememiştir. Bazı sanatçılar, yüzdeki güzellik ve dengeyi altın oran ile ilişkili olarak görmektedir. Sanatçıların yapıtlarında sıklıkla kullanmış oldukları bu oran günümüzde estetik cerrahi operasyonlarında da sıklıkla kullanılmaktadır. Bizim çalışmamızda, işte bu oran ve orantılar konu alındı. Bu orantıların günümüz insanlarında güzellik algısına pozitif katkı sağlayıp sağlamadığı, insan yüzünde güzellik algısına etki edip etmediğini belirlemeyi ve güzellik algısının sosyal parametreler ile ilişkili olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Çalışmamızda, gönüllülerin demografik bilgilerini (yaş, cinsiyet, eğitim durumu) ve güzel sanatlarla ilgilenme, altın oran bilgisini, altın oranın güzelliği temsiliyeti fikrinin sorulduğu bölüm ile estetik algının ölçüldüğü bölüm ile iki ayrı bölümden oluşan anket formu hazırlandı. Anket formunda estetik algının ölçüldüğü bölüm profesyonel ressamdan yardım alınarak hem dijital sistemler, hem karakalem kullanılarak oluşturulmuş olunup toplam 46 adet resmi içermiştir. Bu resimlerde erkekte ve kadında nasal indeks, erkek ve kadında nasooral oran, erkekte ve kadında nasofrontal açı, erkekte ve kadında nasolabial açı, üst dudak- alt dudak kalınlığı oranı, alt dudak-üst dudak kalınlığı oranı, bukkal koridor oranı ve diş-diş etlerinin82 görünürlüğünü değişen oran ve açılarda araştırıldı. Çalışmamıza 384 gönüllü dahil edildi. Elde edilen veriler istatistiksel değerlendirmeye alındı. Elde edilen veriler istatistiksel olarak değerlendirildiğinde güzelliği temsil ettiğine inanılan oranlardan altın oran'ın, estetik olarak önemli olsa da günümüz insanları üzerinde güzelliği temsil etmediği sonucuna ulaştık. Türk toplumunda kadınlarda daha geniş dudakların, dar bukkal koridorlu geniş gülüşün daha estetik bulunduğu, ve diş eti görünürlüğü toleransının oldukça düşük olduğunu belirledik. Türk toplumunda, dünyada erkekte ve kadında literatür ortalaması olan 98°-100° değerleri dikkate alındığında , daha yüksek (105°) nasolabial açının daha estetik bulunduğu görüldü. Bu iki sonuç, kültürün de toplumların güzellik algısında etkili olabileceğini düşündürdü. Sosyal parametrelerin, özellikle eğitimin toplumun güzellik algısı üzerinde etkisinin olduğu anlaşıldı. Bu çalışmanın sonuçları, sosyal ve estetik parametreler açısından ileriki çalışmalara yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
Artistic anatomy is an artistic representation of the size and proportions of the contours of the human body. It is a special branch of the anatomy that examines from the point of view of the external examination of body shapes and the creation of works of art based on this required the measurement and proportion of various lengths on the body, and as a result, various equations and proportions were defined. All artists dealing with fine arts such as painting and sculpture have benefited from certain proportions (canons) for beauty. However, a universal criterion could not be created. Some are associated with the perception of beauty on the face and the golden ratio of balance. admits that. This ratio, which artists often use in their works, Today, it is frequently used in plastic and reconstructive surgery operations. In our study, these ratios and proportions were the subject. We aimed to determine whether these proportions contribute positively to the perception of beauty in today's people, to determine whether they affect the perception of beauty on the human face, and to investigate whether the perception of beauty is related to social parameters. In our study, a questionnaire consisting of two separate parts was prepared, the part in which the demographic information of the volunteers (age, gender, educational status) and interest in fine arts, the knowledge of the golden ratio, the representation of the beauty of the golden ratio were asked, and the part where the aesthetic perception was measured. The section in which aesthetic perception was measured in the questionnaire was created using both digital systems and charcoal, with the help of a professional painter, and included a total of 46 pictures.84 In these pictures, nasal index in men and women, nasooral ratio in men and women, nasofrontal angle in men and women, nasolabial angle in men and women, upper lip-lower lip thickness ratio, lower lip-upper lip thickness ratio, buccal corridor ratio, and the visibility of gingivalgingival were investigated at varying ratios and angles. 384 volunteers were included in our study. The obtained data were taken into statistical evaluation. When the data obtained were evaluated statistically, we concluded that the golden ratio, which is believed to represent beauty, does not represent beauty on today's people, although it is aesthetically important. We determined that wider lips, a wide smile with narrow buccal corridor are found to be more aesthetic in women in Turkish society, and the tolerance of gingival visibility is quite low. In Turkish society, when the 98°-100° values, which are the literature average for men and women in the world, are taken into account, it was seen that a higher (105°) nasolabial angle was found to be more aesthetic. These two results made us think that culture may also be effective in the perception of beauty in societies. It was understood that social parameters, especially education, have an effect on the society's perception of beauty. The results of this study will guide future studies in terms of social and aesthetic parameters.