Türkiye'deki kayropraktörlerin; profilleri, çalışma durumları ve çalışma koşulları
Chiropractors in Turkey; profiles, working situation and working conditions
  1. Tez No: 753582
  2. Yazar: MEHMET GÜZEY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR SARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Kayropraktik, özellikle muskuloskeletal ağrılar gibi sağlık sorunlarına maliyet etkin çözümler sunan ve bu alana odaklanmış bir sağlık mesleğidir. Kayropraktörler dünyada en fazla sağlık çalışanına sahip sağlık meslek gruplarından biridir. Kanada, Danimarka Norveç ve ABD'nde en yaygın, en iyi regüle edilmiş ve en güçlü bir şekilde kabul edilmiş geleneksel ve tamamlayıcı tıp meslek gruplarındandır ve modern tıbbın ayrılmaz bir parçasıdır. Ülkemizde Kayropraktik mesleği ile ilgili düzenlemeler çok azdır. Kayropraktik, göreceli yan etkilerinin az olması, maliyet etkin olması, tedaviden fayda görme süresinin düşük olması tercih edilme sebeplerindendir, çalışmamızda ülkenin ihtiyaç duyduğu bu alanlarda, veri ve bilgilerin, derlenmesini, gerekli istatistiklerin üretilmesini, yayımlanmasını ve dağıtımını yapılması amaçlamaktadır. Ülkemizde, hastane ortamında çok az yer bulabilen kayropraktörler, daha saygın yere gelebilmesi için yapılacak her çalışma çok önem arz etmektedir. Mezun olan kayropraktörlerin çalışma koşulları ve durumlarının bize sağlayacağı geri besleme ile ülkemiz, Türkiye, gerçeklerine göre eğitim hedeflerinin güncellenmesi, hedef öğrenci kitlesinin daha doğru şekilde yönlendirilmesinde önem arz etmektedir. Kayropraktörlerin tedavi bekleyen milyonlarca muskuloskeletal sistem hastasına fayda sağlayabilmek için, ilk önce mevcut istemdeki durumları analiz edilmelidir. Analizler neticesinde elde edilecek verilerin geleceğe yönelik planlamalarda, hedef belirlemelerde kullanılması için bu çalışmanın veriler sağlaması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Chiropractic is a healthcare profession focused on this area that offers cost- effective solutions to health problems such as musculoskeletal pain, in particular. Chiropractors are one of the healthcare professional groups with the highest number of healthcare professionals in the world. It is one of the most common, well- regulated and strongly accepted traditional and complementary medicine occupational groups in Canada, Denmark, Norway and USA and is an integral part of modern medicine. There are very few regulations regarding the chiropractic profession in our country. Chiropractic, low relative side effects, cost effective, low time of benefit from treatment is one of the reasons for preference, and in our study, it is aimed to compile, produce, publish and distribute data and information in these areas needed by the country. In our country, chiropractors, who can find very little space in the hospital environment, are very important to do every work to be done in order to come to a more respectable place. With the feedback that the working conditions and situations of the graduated chiropractors will provide us, updating the educational objectives according to the realities of our country, Turkiye is important in directing the target student body more accurately. In order for chiropractors to benefit the millions of musculoskeletal system patients awaiting treatment, their condition in the current prompt must first be analyzed. It is aimed that this study will provide data for the use of the data to be obtained as a result of the analyzes in future planning and goal determinations.