Evaluation of lipid profile, thyroid hormones levels, and antioxidants in Iraqi thyroid patients
Irak tiroid hastalarında lipid profili, tiroid hormon düzeyleri ve antioksidanların değerlendirilmesi
  1. Tez No: 753581
  2. Yazar: SALAH NAIROOZ SHATTI SHATTI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM, DR. YUSRA SEBRİ ABDULSAHEB AZIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmanın amacı tiroid bozukluğu hastalarında dislipidemi ile Iraklı hastalarda hipovitaminoz D, B12 arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. İki grupta (hastalar ve kontroller), çalışma, hipotiroid hastalarda hasta grubundaki ortalama yaş, ağırlık ve vücut kitle indeksinin değiştiğine dair göstergeler olduğunu göstermiştir. Ortalama lipid profili iki gruptaymıştır, bu da hipotiroid hastalarda ortalama toplam kolesterolün istatistiksel olarak daha az anlamlı olduğuna dair göstergeler olduğunu gösterirken, hasta grubunda trigliserit, HDL, LDL ve VLDL sonucunun anlamlı bir ilişki olmadığını göstermiştir. Istatistik. Süperoksit Dismutaz (Sod) ile ilgili olarak hasta grubunda anlamlı olarak daha düşük bulundu. TSH, T3 ve T4 açısından ise hasta grubunda anlamlı olarak yüksek bulundu. D ve B12 vitamini hasta grubunda anlamlı olarak yüksek bulunmadı. Çalışma, tiroid hastalarında yaş, ağırlık, kolesterol, LDL, T3 ve T4 ile TSH arasında bir ilişki olduğunu doğrulamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is performed to examine the association of dyslipidemia in thyroid disorder patients and hypovitaminosis D, B12 in Iraqi patients. In the two groups (patients and controls), the study indicated that there were indications that the mean age, weight and body mass index in the group of patients were altered in hypothyroid patients. The average lipid profile was in the two groups, indicating that there were indications that the average total cholesterol was less statistically significant in hypothyroid patients, while the result of triglycerides, HDL, LDL and VLDL in the group of patients there was no significant relationship. Statistic. Regarding Superoxide Dismutase (Sod), it was found to be significantly lower in the patient group. Regarding TSH, T3 and T4, it was found that they were significantly higher in the patient group. Vitamin D and B12, were not found to be significantly higher in the patient group. The study confirmed that there was a between TSH with age, weight, cholesterol, LDL, T3 and T4 in hyroid Patients.