Secure IoT entrance using mobile application as replacement for ID cards in during COVID-19 banks, universities, and corporate buildings
  1. Tez No: 753586
  2. Yazar: MARWA ISSAM ABDULKAREEM ABDULKAREEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL BATU SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siber Güvenlik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Siber güvenlik saldırılarının dünya çapında en büyük etkisi, verilerin siber ortamda korunmasına yönelik güvenlik standartlarının iyi bir şekilde uygulanmasıyla artmakta, ancak varlıklar aynı zamanda kurumların fiziksel güvenliğini sömürme riskiyle de karşı karşıya kalmaktadır. RFID kartlarının kaybolması, çalınması veya üçüncü şahıslar tarafından başka bir kişinin ayrıcalıklarını kullanılması, potansiyel tehlikeler ortaya çıkarttırır. Güvenli geçiş kontrol sistemlerine ulaşmak için çok faktörlü kimlik doğrulaması etkinleştirilmiş android mobil üzerinde çalışan güvenli geçiş kontrol sistemi için bir tasarım önerilmiştir. Ayrıcalıklı kişi, kimliği doğrulanmış kullanıcının veritabanına kaydedilir ve kayıtlı android cep telefonunda biyometrik parmak izi veya yüz tanıma teknolojisi ile kimliğini doğrulayarak erişim kontrol sistemi üzerinden erişim sağlamaktadır. Kullanıcı erişim kontrol sisteminden 10 m uzakta olduğunda, mobil uygulamasından veri tabanına gönderilen güvenli bir anahtar oluşturmak için 2 faktörlü kimlik doğrulama tekniğini kullanmaktadır. Veritabanı aynı kişiye ait iki anahtarı karşılaştırır, kullanıcı doğru bir kimlik doğrulama sağladıktan sonra erişim sağlamaktadır. Bu tasarım, kimliği doğrulanmamış bir kişinin kısıtlı bir kurumun varlıklarına ulaşma vakalarını azaltmak için sunuldu. Sonuç olarak, fiziksel erişim kontrol sistemleri için gerekli güvenliği karşılamaktadır.
Özet (Çeviri)
The major impact of cyber security attacks increases worldwide, implementing the security standards for protecting the data in the cyber environment working in a good manner, but the assets also face the risk of exploiting the physical security of institutions. Considering on the potential risk of RFID cards being lost, stolen, or threatened by third parties to use the privileges of another person. A design was proposed for secure access control system working on android mobile with multifactor authentication enabled to achieve secure access control systems. The privileged person is registered in authenticated user's database and can access through the access control system by authenticating his/her identity with a biometric fingerprint or face recognition technology in his/her registered android mobile phone. When the user is within 10m from the access control system, he/she uses his/her 2-factor authentication technique to generate a secure key sent from his/her mobile application to the database. The database compares the two keys of the same person, which the user can access after providing a correct authentication. This design was proposed to decrease the cases of reaching an unauthenticated person to a restricted institution's assets. The results satisfy the needed security for physical access control systems.