Hemşirelerin duygusal zeka düzeyleri ile COVİD 19 korkuları ve tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between nurses' emotional intelligence levels and fear of COVİD 19 and burnout levels
- Tez No: 753585
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SATI DİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Araştırma, hemşirelerin duygusal zeka düzeyleri ile Covid-19 korkuları ve tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla yürütülen kesitsel ve tanımlayıcı tipte bir çalışmadır. Bir eğitim ve araştırma hastanesinde çalışan 110 hemşire araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Veriler,“Sosyodemografik Veri Formu”,“Duygusal Zeka Ölçeği(DZÖ)”,“Covid-19 Korkusu Ölçeği(CKÖ)”ve“Maslach Tükenmişlik Ölçeği(MTÖ)”kullanılarak, Mart-Temmuz 2021 tarihleri arasında çevrimiçi toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzdelik, ortanca, Kolmogorov Simirnov ve Mann Whitney U Testi, Kruskal Wallis H, Spearman Korelasyon ve Linear Regresyon Analizi kullanılmıştır. Araştırmada hemşirelerin duygusal zeka düzeylerinin, Covid-19 korkularının ve tükenmişlik düzeylerinin yüksek olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The research is a cross-sectional and descriptive study conducted to determine the relationship between the emotional intelligence levels of nurses and fear of Covid-19 and burnout levels. 110 nurses working in a training and research hospital constituted the sample of the study. The data were collected online between March and July 2021 using“Sociodemographic Data Form”,“Emotional Intelligence Scale(EIS)”,“Fear of Covid-19 Scale(FCV-19S)”and“Maslach Burnout Inventory(MBI)”. Number, percentage, hydrangea, Kolmogorov Smirnov and Mann Whitney U Test, Kruskal Wallis H, Spearman Correlation and Linear Regression Analysis were used to evaluate the data.