Huzurevinde çalışan hemşirelerin demanslı bireylere yönelik tutumlarını etkileyen faktörler
Examining the attitudes of nurses working in nursing home toward i̇ndividuals with dementia and the affecting factors
- Tez No: 753636
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEHER GÖNEN ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Huzurevinde çalışan hemşirelerin demans tanısı almış bireylere yönelik tutumları ve etkileyen faktörleri incelemek amacıyla yapılan bu tanımlayıcı, kesitsel çalışmanın örneklemini, huzurevinde çalışan hemşireler oluşturmuştur (n:153).Veriler; Kişisel Bilgi Formu, Demans Tutum Ölçeği (DTÖ), Demans Bilgi Değerlendirme Ölçeği (DBDÖ) ile Ekim-Kasım 2021 tarihleri arasında online olarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistik olarak yüzdelik, aritmetik ortalama, standart sapma, t testi, F testi ve Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Huzurevinde çalışan hemşirelerin %47,1'i 20-30 yaş aralığında, %77,8'si kadın, % 69,3'ünün lisans mezunudur. Hemşirelerin DTÖ toplam puan ortalaması 100,31±12,19, DBDÖ toplam puan ortalaması ise 18,94±5,48' dir.
Özet (Çeviri)
The sample of this descriptive cross sectional study which sought to examine the attitudes of nurses working in nursing home toward individuals with dementia and the affecting factors comprised nurses working in nursing home (n:153). The researcher collected the data online via the Personal Information Form, the Dementia Attitude Scale (DAS) and the Dementia Knowledge Assessment Scale (DKAS) between October and November 2021. In evaluation of the data, the researcher used descriptive statistics such as percentage, arithmetic mean, standard deviation, t-test, F test and the Pearson's correlation analysis. Of the nurses working in nursing home, 47.1% were aged 20 to 30 years, 77.8% were female and 69.3% had bachelor's degree. The nurses' mean total DAS score was 100.31±12.19 and mean total DKAS score was 18.94±5.48.