Uluslararası Deniz Hukukunda düzensiz göç halinde devletlerin arama ve kurtarma yükümlülüğü
Search and rescue obligations of states in case of irregular migration in International Law of the Sea
- Tez No: 753678
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN DOST
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Şan Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu çalışmada, deniz yoluyla düzensiz göçün yoğunlaşmasıyla beraber önemli hale gelen devletlerin arama ve kurtarma yükümlülüğü incelenmiştir. Bu kapsamda yükümlülük, 1982 tarihli Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi, 1979 tarihli Uluslararası Denizde Arama ve Kurtarma Konvansiyonu, 1974 tarihli Denizde Can Emniyeti Uluslararası Konvansiyonu, 1958 tarihli Cenevre Açık Denizler Sözleşmesi ve 1989 tarihli Uluslararası Kurtarma Konvansiyonu'ndaki ilgili hükümler ışığında ele alınmıştır. Göçmenlerin aranması ve kurtarılması hususunda bu düzenlemelerde yer alan boşluklar ve belirsizlikler tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmada devletlerin arama ve kurtarma yükümlülükleri, bayrak devleti ve kıyı devleti başlıkları altında incelenirken gemi kaptanlarının arama ve kurtarma yükümlülükleri ise bayrak devleti başlığı altında ele alınmıştır. Devletlerin yükümlülükleri ile birlikte tehlike, kurtarma, yardım etme ve güvenli yer gibi kavramların anlamı ve kapsamı da irdelenmiştir. Konu bakımından öneminden dolayı uluslararası örgütlerin arama ve kurtarma yükümlülükleri hükümetler arası ve hükümetler dışı uluslararası örgütler olarak iki başlık altında açıklanmıştır. İşbu çalışmada, devletlerin, gemi kaptanlarının ve uluslararası örgütlerin arama ve kurtarma yükümlülükleri; uluslararası sözleşmeler, bağlayıcı olmayan rehberler, mahkeme kararları ve uluslararası örgütlerin raporları ışığında incelenmiştir. İlgili düzenlemelerde belirsizlikler ve boşluklar barındıran terimler ve hususlar tespit edilmiş ve çözüm önerilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the search and rescue obligations of states, which have become important with the intensification of irregular migration by sea, were analysed. In this context, the obligations were examined in the light of the relevant provisions of the 1982 United Nations Convention on the Law of the Sea, 1979 International Convention on Maritime Search and Rescue, 1974 International Convention for the Safety of Life at Sea, 1958 Geneva Convention on the High Seas, and 1989 International Convention on Salvage. The gaps and ambiguities in these conventions regarding the search and rescue of migrants were tried to be identified. In this study, the search and rescue obligations of states were explained under the headings of flag state and coastal state, while the search and rescue obligations of ship masters were examined under the heading of flag state. Along with the obligations of the states, the meaning and scope of the concepts such as distress, rescue, assistance, and place of safety were also clarified. Given the significance of the subject matter, the search and rescue obligations of international organisations were explained under two headings as intergovernmental and non-governmental international organisations. In the study, the search and rescue obligations of states, ship masters and international organisations were investigated in the light of international conventions, non-binding guidelines, court decisions, and reports of international organisations. The concepts and issues that contain ambiguities and gaps in the relevant conventions have been identified and solution suggestions have been provided.