Frontex'in kullandığı müdahale biçimlerinin uluslararası hukuktaki yeri
The place of the intervention forms used by Frontex in international law
  1. Tez No: 715843
  2. Yazar: MELİS BAŞARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEREN UYSAL OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Ekonomik bütünleşme amacıyla yolan çıkan Avrupa ülkelerinin söz konusu amaca ulaşmasıyla birlikte Avrupa Birliği'nin (AB) gündemine bu kez siyasi entegrasyon hedefi eklenmiştir. Siyasi entegrasyon amacına uygun biçimde oluşturulan özgürlük, güvenlik ve adalet alanı dış sınırların korunması için uygulanacak politikalarda da belirleyici olmuştur. Her genişleme süreciyle değişen sınırlar, ülkeler arasındaki refah farklılıkları ve dünyanın farklı coğrafyalarında devam eden çatışmalara paralel olarak Birlik topraklarına doğru gerçekleşecek düzensiz göç hareketlerinde yaşanması öngörülen artış endişeyle karşılanmıştır. Süreç içinde yaşanan tüm bu gelişmelerle birlikte AB dış sınırların korunması ve entegre bir şekilde yönetilmesinin önemini kabul ederek operasyonel bir yapı oluşturma girişimlerine başlamıştır. Başlatılan girişim sonucunda Birliğin kara, hava ve deniz sınırlarının entegre yönetimi ve güvenliğinden sorumlu ajansı Frontex kurulmuştur. Birlik topraklarına doğru gerçekleşen göç hareketlerinin sayısındaki artışla birlikte Frontex tüzüğünde yapılan her değişiklik ajansın hem görev alanını hem de yetkisini genişletmiştir. 2015 yılında Avrupa topraklarına doğru gerçekleşen yoğun göç hareketlerinin Birlik genelinde bir kriz şeklinde tezahür etmesine paralel şekilde atılan adımlar, Birliğin ortak göç politikasındaki başarısızlığı da gün yüzüne çıkarmıştır. Dublin Sistemi'nin çökmesi ve sınır bölgelerinde yer alan ülkelerin sorumluluğu tek başına üstlenmesi bir dizi gerilimle sonuçlanmış, göçü dışsallaştıran yeni politika önerileri de bir adım öteye taşınmıştır. Bu bağlamda Birliğin göçü dışsallaştırma stratejisinin önemli bileşenlerinden biri olan Frontex tarafından geri itme, toplu sınır dışı etme ve sığınmacıların güvenli olmayan üçüncü ülkelere gönderilmesi gibi yöntemlerin benimsenmesi uluslararası hukuktan doğan sorumlulukların ihlal edilmesiyle sonuçlanmıştır. Uluslararası hukukun ihlaliyle birlikte devletlerin kurtarma sorumluluklarından kaçtığına dair pek çok kanıt sunulmasına karşın Frontex'in bir yaptırımla karşılaşmamasına, yaşanan bir hak ihlali durumunda kimin sorumlu tutulacağına dair yetki karmaşasının sebep olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
With the European countries' achievement of Economic integration which was their main goal, political integration has been added to the European Union's agenda. agenda. Political integration has also been one of the determinants on the policies of freedom, security and justice that were purposefully constituted to protect outer borders. The borders that change with every enlargement process were met with concern over the fact that the difference between the member states' welfare level and the predicted increase in“irregular”migration movements towards the Union territories parallel to the ongoing conflicts in different regions of the world. With all these developments, the EU has accepted the importance of protecting the borders in an integrated way which resulted in the Union making attempts to create an operational structure. As a result of the initiative, Frontex, the agency responsible for the integrated management and security of the Union's land, air and sea borders, was established. With the increase in the number of immigration movements towards the Union territories, each modification made in the Frontex statute has expanded both the agency's mandate and its authority. The steps taken parallel to the intense migration movements towards European territory manifesting as a crisis throughout the Union in 2015 revealed the failure of the Union's common migration policy. The collapse of the Dublin System and the countries in the border regions taking the responsibility alone resulted in a series of tensions, and new policy proposals that externalized migration ended up being taken a step further. In this context, the adoption of methods such as pushback, mass deportation and sending asylum seekers to unsafe third countries by Frontex, which is one of the important components of the Union's strategy to externalize migration, resulted in a violation of responsibilities arising from international law. Although there is a lot of evidence that states the violation of their rescue responsibilities determined by international law, it is considered that Frontex is not facing any sanctions because of the confusion of authority over who will be held responsible in case of a violation of rights.