Binek araçlarda debriyajın titreşim sönümleme performansının iyileştirilmesi ve prototip üretimi
Improvement of vibration damping performance for automobile clutches and prototype manufacturing
- Tez No: 753770
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İHSAN KARAMANGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Araç üreticileri, araç kullanıcılarının artan araç konforu talepleri nedeniyle histerisiz değişimlerinin hassas bir şekilde kontrol altına alınmasını ve iyileştirilmesini ön plana çıkarmıştır. Disk komplesinde ilerleyen kilometrelerde aranan histerisiz değerlerinin, başlangıç kilometreleri içinde sağlanması beklenmektedir. Bu nedenle, konfor değişimine etki eden parametrelerin değişkenliğini minimuma indirmek ve histerisiz değişimini etkileyen alt bileşenlerin fonksiyonlarının kararlı olması gerekmektedir. Bu yüksek lisans tez çalışmasının amacı, debriyajın titreşim sönümleme performansını (konforunu) garanti edilen çalışma ömrü boyunca kabul edilebilir seviyede tutmaktır. Histerisizi etkileyen alt bileşenlerin malzeme özellikleri, geometrik değerleri ve metal rondelâların kaplama metotları değiştirilerek yapılacak araştırmalarla sonuca ulaşmak hedeflenmektedir. Çalışmalar testlerle doğrulanacak ve mevcut durum ile karşılaştırmalar yapılarak çalışma sonucunun doğruluk seviyesi tespit edilecektir. Çıktıları karşılaştırmak için çalışmaya etki eden parametreler bir metodoloji tanımlamasında kullanılacaktır. Böylece, debriyaj disk komplesinin araçta çalıştığı süre boyunca histerisiz değişimi ve istenilen konforu sağlayıp sağlayamayacağı incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Vehicle manufacturers have emphasized the sensitive control and improvement of hysteresis changes due to the increasing vehicle comfort demands of vehicle users. It is expected that the hysteresis values sought in the further kilometers of the disc assembly will be achieved within the starting kilometers. For this reason, it is necessary to minimize the variability of the parameters affecting the comfort change and the component functions affecting the hysteresis change should be stable. The aim of this master thesis is to keep the vibration damping performance (comfort) of the clutch at an acceptable level during the guaranteed working life. It is aimed to reach the result with the researches to be done by changing the material proporties, geometric values and coating methods of the metal washers that affect the hysteresis. Studies will be verified with tests and the accuracy level of the result of the study will be determined by making comparisons with the current situation. Parameters affecting the study will be formulated to define a methodology to compare ouptups. Thus, it will be examined whether the clutch disc assembly can provide hysteresis change and the desired comfort during the period of operation in the vehicle.