Okul terki deneyimlerinin okul sosyal hizmeti açısından değerlendirilmesi: Özel akşam liseleri (Antalya örneği)
Assessment of school dropouts from the perspective of school social services: Private evening high schools (Antalya example)
  1. Tez No: 753771
  2. Yazar: DENİZ HURİYE KULGA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BARIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyal Hizmetler, Education and Training, Social Services
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Araştırmanın konusunu, eğitimleri kesintiye uğrayan, okul terki yaşayan bireyler oluşturmaktadır. Bu amaçla çalışmada lise eğitimlerini tamamlayabilmek için Özel Akşam Lisesi'ne giden öğrencilerin eğitimlerine ara vermek zorunda kalma sebepleri, bu süreçte almış oldukları destekler ve daha iyi bir eğitim hakkındaki düşünceleri ele alınmaktadır. Araştırmanın amacı öğrencilerin Akşam Lisesini tercih etmelerinin arkasında yatan nedenleri öğrenme; okul terki sürecinde eğitimde yaşanan sorunların mikro, mezzo ve makro düzeyde neler olduğunun anlaşılmasını sağlamak ve öğrencilere verilecek sosyal hizmet desteğinin hangi boyutlarda olabileceğini tespit etmektir. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden fenemonoloji modeline başvurulmuştur. Yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile veriler toplanmış; elde edilen veriler içerik ve betimsel analize tabi tutulmuştur. İçerik analizinin kodlama ve temalama aşamasında uzman görüşüne başvurulmuştur. Betimsel analizde; yorum yapmadan öğrenci söylemlerinden doğrudan alıntılara yer verilmiştir. Araştırmada katılımcıların seçiminde“kolay ulaşılabilir durum örneklemesi”kullanılmıştır. Araştırma, gönüllülük esasına dayalı olarak Antalya ilinde faaliyet gösteren iki farklı Özel Akşam Lisesinde okuyan 20 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Bireylerin eğitimlerine ara vermelerinde farklı unsurlar etkili olmuştur. Bu unsurlar arasında okul terkinde, mikro/birey-öğrenci kaynaklı nedenler arasında yer alan arkadaş çevresinden etkilenmenin en yüksek paya sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Eğitimlerinin kesintiye uğradığı süreçte öğrencilerin bazıları çeşitli destekler almış bazıları da herhangi bir destek görememiştir. Destek gören öğrencilerin okul rehberlik servisinden destek almadıkları ortaya çıkmıştır. Öğrenciler, daha iyi bir eğitim hizmetini; eğitim sisteminde yapılacak düzenlemeler ile alabileceklerini düşünmektedir.
Özet (Çeviri)
The subject of the research is the individuals whose education is interrupted and who drop out of school. For this purpose, the reasons why the students who went to Private Evening High School to complete their high school education had to take a break from their education, the support they received in this process and their thoughts about a better education are discussed. The purpose of the study is to understand the factors that influence students' decisions to attend evening high school, as well as the micro, mezzo, and macro levels that arise in education during the process of leaving school and to determine the dimensions of the social service support to be given to the students. In the research, the phenomenology model, one of the qualitative research designs, was applied. Data were collected by semi-structured interview technique and the obtained data were subjected to content and descriptive analysis. During the content analysis's coding and theming phases, professional advice was consulted. Direct quotes from student discourses were used in the descriptive analysis without any additional commentary.“Easily accessible case sampling”was used in the selection of the participants in the study. In the study,“easily accessible case sampling”was used in the selection of the participants. The research was carried out on a voluntary basis with 20 students studying at two different Private Evening High Schools operating in the province of Antalya. Different factors in have been effective in individuals taking a break from their education. It was determined that the majority of school dropouts are caused by one of the micro/individual-student-based reasons, which is being impacted by one's friend group. During the period when their education was interrupted, some of the students received various support and some did not receive any support. It was revealed that the students who received support did not receive support from the school guidance service. Think that they can get a better education service with the arrangements to be made in the education system.