Netice sebebiyle ağırlaşmış suç
Aggravated crime due to the consequence
  1. Tez No: 753780
  2. Yazar: ZELİHA KILIÇARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TARIK POLAT İŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Ceza sorumluluğunun kusura dayalı olması, her hukuk devletinin en önemli gereklerinden birisidir. İnsan haklarına olan saygının ve insan haklarının güvence altına alındığının göstergesi, bir kişinin ancak ve ancak kusurlu olması koşuluyla cezai sorumluluğunun doğacak olmasıdır. Bu nedenledir ki, insanlığın uygarlaşması ve ceza hukukunun gelişmesiyle birlikte kanunlardan, kişinin kusurlu olup olmadığına bakılmaksızın cezalandırılabileceği anlamına gelen objektif sorumluluk halleri çıkarılmaya başlanmıştır. 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu bu doğrultuda olumlu bir adım atmış ve kasıtlı hareket sonucu meydana gelen daha ağır veya başka bir neticeden dolayı failin sorumluluğuna gidilebilmesini, bu netice bakımından en azından taksir düzeyinde kusurunun bulunmasına bağlamıştır. Bu çalışmada TCK m.23 ekseninde Netice Sebebiyle Ağırlaşmış Suç konusu ele alınmıştır. TCK m.23'ün uygulanma şartları belirtilerek, daha ağır veya başka netice açısından kusurun saptanmasının ve kusurla oranlı bir şekilde cezai müeyyide uygulanmasının önemi üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The fact that criminal responsibility is based on fault is one of the most important requirements of state of law. An indication of the respect for human rights and the assurance of human rights is that criminal liability will arise if and only if a person is at fault. For this reason, with the civilization of humanity and the development of criminal law, objective liability cases, which mean that a person can be punished regardless of whether he is at fault or not, have begun to be removed from the regulations. The Turkish Criminal Code numbered 5237 (“TCC”) has taken a positive step in this direction and has linked the perpetrator to be held responsible for a more serious or other consequence as a result of deliberate action, at least on the level of negligence in terms of this result. In this study, the subject of Crimes Aggravated by the Consequence is discussed in the axis of TCC Article 23. By specifying the conditions of application of Article 23, the importance of determining the fault in terms of more serious or other consequences and applying a penal/criminal sanction in proportion to the fault is emphasized within this article.