Empirical analysis of the Islamic finance investor sensitivity to commodity price fluctuations
İslami finans yatırımcısının emtia fiyatı dalgalanmalarına duyarlılığının ampirik analizi
  1. Tez No: 753781
  2. Yazar: AYYÜCE MEMİŞ KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN KAPUSUZOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
1990'lardan bu yana İslami sermaye piyasalarının hem teorisinde hem de uygulamasında önemli gelişmeler olmuştur. Sermaye piyasası yatırımlarının artan risk çeşitliliği, küreselleşme ve finansal serbestleşme sonucunda yatırımcılar alternatif yatırım araçlarına yönelmektedir. İslami endeksler, İslami izleme standartlarının bir sonucu olarak sistematik risk kaynaklarına karşı daha az savunmasız oldukları için geleneksel yatırımcılar için de caziptir. Emtia fiyatları, diğer makroekonomik faktörlerin yanı sıra, özellikle reel sektörün işleyişini iyi desteklemesi ve İslami finansın kar-zarar paylaşımı konsepti üzerine kurulmuş bir finansal sistem olması nedeniyle İslami hisse senedi endeksleri için özellikle önemlidir. Emtia piyasaları, yatırımcılara tahvil ve hisse senetleri ile ters fiyat korelasyonu olan emtia piyasalarından daha fazla kâr etme fırsatı verir. Çalışmanın amacı, İslami endeks ile emtia fiyatları arasında doğrusal olmayan ve varyansta nedensellik testlerinden yararlanarak her bir emtia ve İslami endeks için uygun portföy çeşitlendirmesini elde etmektir. Bu yazıda kullanılan veriler günlük zaman verileridir ve örnek zaman periyotları 29.12.2009-28.10.2019 arasında 2557 günlük gözlem ile değişmektedir. Nedensellik sonuçlarına göre İslami Endekslerin portföy çeşitlendirmesinde fayda sağlayacağı ve enerji ve diğer İslami endeksler ile SGR, SYBN ve WHT (Model 14,15,16) verileri ile çeşitlendirme imkânı sağlayacağı sonucuna varılmıştır. Ancak tüm İslami endeks modelleri (Model 1,2,3,4,5,6) ve değerli metal grubu modelleri (Model 17,18,19,20,21) için bir kombinasyon bulunmamaktadır. Kıymetli metal modeli sonuçları, değerli metallerin özellikle varyans nedenselliği üzerinde etkili bir çeşitlendirme aracı olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Since the 1990s, there have been major developments in both theory and practice of Islamic capital markets. Investors turn to alternative investment vehicles as a result of increased risk variety encountered by capital market investments as well as globalization and financial deregulation. Islamic indices are also attractive to conventional investors because, as a result of Islamic monitoring standards, they are less vulnerable to systematic risk sources. Commodity prices, in addition to other macroeconomic factors, are particularly significant for Islamic stock indexes since they support the real sector's operations particularly well and Islamic finance is a financial system built on the profit-loss sharing concept. commodities markets allow investors to profit more from the commodity markets that have an adverse price correlation with bonds and equities. The study aims to obtain appropriate portfolio diversification for each commodity and Islamic indices by using nonlinear and variance causality tests between Islamic indices and commodity prices. The data employed in this paper are daily time data and the sample periods range from 29.12.2009-28.10.2019 with 2557 daily observations. It has been concluded that according to the causality results, Islamic Indices will provide benefits in portfolio diversification, and the opportunity to diversify with energy and other Islamic indices and SGR, SYBN, and WHT (Model 14,15,16) data, However, there is no combination for all Islamic indices model (Model 1,2,3,4,5,6) and precious metal group models (Model 17, 18,19,20,21). Precious metal model, the results indicate that precious metals are not effective diversification tools, especially on variance causality