Netice sebebiyle ağırlaşmış suç kavramı ve bununla ilgili tck hükümlerinin adli tıp açısından değerlendirilmesi
The relevant penal code and a result due to heavy concept of crime provisions evaluation of forensic medicine
  1. Tez No: 308077
  2. Yazar: İREM TOSUN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM SÖZÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Hukuk, Forensic Medicine, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Neticesi sebebiyle ağırlaşmış suçlar; suçun oluşması için yeterli olan neticeden başka, daha ağır bir neticenin gerçekleşmesi sebebiyle cezanın arttırılmasını öngören suçlardır. Bu suçlara ilişkin sorumluluk ilk kez, 26.09.2004 tarihli, 5237 Sayılı Türk Ceza Kanununun Genel Hükümler Kitabının 23. maddesinde müstakil bir madde olarak hüküm altına alınmıştır. 765 Sayılı Türk Ceza Kanunun yürürlükte olduğu dönemde ise bu suçlar;?neticesi sebebiyle ağırlaşan suçlar? ve ?kastın aşılması suretiyle işlenen suçlar? olarak ele alınmaktaydı.Madde metnindeki düzenlemeye göre, meydana gelen ağır veya başka netice açısından failin sorumlu tutulabilmesi için, söz konusu neticeye ilişkin olarak en azından taksir dolayısıyla kusurlu bulunması gerekmektedir. Bu hükümle, meydana gelen kastedilenden başka ve ağır netice açısından sorumluluğun, kusura dayalı bir sorumluluk olması sağlanmak istenmiştir. Diğer bir deyişle 5237 Sayılı TCK m. 23 ile objektif sorumluk terk edilerek sübjektif sorumluluk ilkesi benimsenmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to a result of heavy crimes, the crime is sufficient for the formation of another as a result, a result with a more severe punishment because of the realization foresees an increase in crimes. The responsibility for this crime for the first time, dated 26/09/2004, Book 5237 of the Turkish Penal Code, General Provisions 23 matter was taken under a separate provision in Article. No. 765 of the Turkish Criminal Code in force at the time of this crime,“because as a result of the aggravated crime”and“intent to overcome the crimes committed by”considered.