Türkiye'de mülteci ve sığınmacı kadınlar bosnalı kadınlar örnek olayı
- Tez No: 753786
- Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN ABADAN UNAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Mülteci, sığınmacı ve göçmen tanımlarının ve kavramlarının, TOPLUMSAL CİNSİYET bakış açısıyla incelenmesi kapsamında uluslararası korumanın, kadınlar açısından hukuki yönü ele alınmaktadır. Uluslararası anlaşmalar ve andlaşmalar ile sözleşmeler kapsamında konu; ilgili kuruluşlar, sığınmacı kadınlar ve mülteci kadınlar açısından tarihsel açıdan incelenmektedir. Türkiye'deki sığınmacı ve mülteci kadınların tarih süreçteki dökümü ve incelemesi yapılmaktadır. Kadın mülteci ve sığınmacıların; hukuki statüsü, şiddet, eğitimi, sağlık sorunları ve iş bulma sıkıntıları gibi konularda yaşanan sorunları ayrı ayrı ele alınmaktadır. Kırklareli Misafirhanesinde 1997 yılında, 240 Bosnalı kadınla Boşnakça yapılan bir anketin sonuçları değerlendirilerek, çözüm ve öneriler ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of examining the definitions and concepts of refugees, asylum seekers and immigrants from the perspective of GENDER, the legal aspect of international protection for women is discussed. The subject within the scope of international agreements and treaties and contracts; related organizations are examined historically in terms of refugee women and refugee women. A historical breakdown and analysis of asylum seeker and refugee women in Turkey is made. Women refugees and asylum seekers; Legal status, violence, education, health problems and problems in finding a job are discussed separately. The results of a Bosnian survey conducted with 240 Bosnian women in 1997 at Kırklareli Guesthouse are evaluated and solutions and suggestions are discussed.