Farklı vücut ağırlıklı polikistik over sendrom hastalarında triptofan metabolizması
Triptophan metabolism in patients with different body-weighted polycystic over syndrome
  1. Tez No: 753787
  2. Yazar: SUADİYE SAĞLAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİLE BİÇER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Amaç: Polikistik over sendromu (PKOS) reprodüktif dönemdeki kadınları etkileyen, etiyolojisinde birçok genetik ve çevresel etmenin etkili olduğu, kronik anovulasyon ve hiperandrojenizm ile karakterize, yaygın görülen jinekolojik ve endokrinolojik bir bozukluktur. Etyopatogenezinde steroid hormonlarının, amino asitlerin, karbonhidratların, lipidlerin, pürinlerin ve sitrik asit döngüsünün bozulmuş metabolizması yer alır. Triptofan aminoasidi triptofan(2,3)-dioksijenaz(TDO) ve indolamin(2,3)-dioksijenaz(IDO) enzimleri ile başlatılan kinürenin yolağında kinürenin ve alt metabolitlerine dönüştürülür. Bu metabolitler inflamasyonu kontrol etme, enerji homeostazını ve metabolizmayı düzenleme gibi çeşitli görevlerinin yanı sıra nörotoksik veya nöroprotektif özellik gösterebilirler. Kinürenin yolağının aktivasyonu, vücudun immün cevaba karşı oluşturduğu savunmayı gösterir. PKOS patofizyolojisinde görülen insülin direnci, anormal aminoasit metabolizması, kronik düşük dereceli sistemik inflamasyon, TCA döngüsü değişikliği gibi nedenlerin triptofan metabolizması değişiklikleri ile ilişkili olabileceği düşünülmektedir. PKOS ile ilgili daha önce triptofan metabolizması metabolitlerinin araştırıldığı bir çalışma bulunmamaktadır. Bu nedenle çalışmada farklı vücut ağırlığındaki PKOS hastalarında triptofan metabolizması araştırılması amaçlandı. Obezitesi ve insülin direnci olan PKOS hastalarında triptofan metabolizması arasındaki ilişki ilk kez çalışılmaktadır. PKOS hastalarında triptofan metabolizmasının olası rolü araştırılarak PKOS'un etyopatogenezine yönelik yeni bir hipotez ortaya konulmaktadır. İkinci hedef triptofan metabolizması ile hastalık şiddeti arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışma sonuçları PKOS tedavisine yönelik yeni stratejiler geliştirilmesine de yardımcı olacaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışma normal kilolu PKOS, fazla kilolu-obez PKOS hastaları ve benzer kiloda kontrol gruplarından oluşturulmuştur. PKOS hastalarından tanı ve takip için rutin istenen biyokimya ve hormon testlerine ek olarak inflamasyon varlığını değerlendirmek için IL-6 ve CRP ile LC-MS/MS'de triptofan ve metabolitleri ölçülmüştür. Hasta ve kontrol gruplarından elde edilen sonuçlar Jamovi (Version 2.2.5.0) ve JASP (Version 0.16.1) ile istatistiksel olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Polycystic ovary syndrome(PCOS) is a common gynecological and endocrinological disorder that affects women in the reproductive period, has many genetic and environmental factors in its etiology, is characterized by chronic anovulation and hyperandrogenism. Its etiopathogenesis involves impaired metabolism of steroid hormones, amino acids, carbohydrates, lipids, purines and the citric acid cycle. Tryptophan amino acid is converted to kynurenine and its sub-metabolites in the kynurenine pathway initiated by tryptophan(2,3)-dioxygenase(TDO) and indolamine(2,3)-dioxygenase(IDO) enzymes. These metabolites may exhibit neurotoxic or neuroprotective properties as well as various functions such as controlling inflammation, regulating energy homeostasis and metabolism. Activation of the kynurenine pathway indicates the body's defense against the immune response. It is thought that causes such as insulin resistance, abnormal amino acid metabolism, chronic low-grade systemic inflammation, and TCA cycle changes seen in the pathophysiology of PCOS may be related to changes in tryptophan metabolism. There is no previous study investigating tryptophan metabolism metabolites related to PCOS. Therefore, in this study, it was aimed to investigate tryptophan metabolism in PCOS patients with different body weights. The relationship between tryptophan metabolism in PCOS patients with obesity and insulin resistance is studied for the first time. A new hypothesis for the etiopathogenesis of PCOS is put forward by investigating the possible role of tryptophan metabolism in PCOS patients. The second goal is to examine the possible between tryptophan metabolism and disease severity. The results of the study will also help develop new strategies for the treatment of PCOS. Material and Method: The study consisted of normal-weight PCOS, overweight-obese PCOS patients, and control groups with similar body weights. In addition to routinely requested biochemistry and hormone tests for diagnosis and follow-up of PCOS patients, IL-6 and CRP and tryptophan and its metabolites, measured in LC-MS/MS, were examined to evaluate the presence of inflammation. The results obtained from the patient and control groups were statistically analyzed with Jamovi (Version 2.2.5.0) and JASP (Version 0.16.1).