Kültürel kimlik: Zadie Smith'in NW ve Bessie Head'in A Question of Power
Cultural identity: Zadie Smith's NW and Bessie Head's A Question of Power
  1. Tez No: 753813
  2. Yazar: YASEEN HUSSEIN ALI ALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAVGAH GHULAM SAEED
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Kültürel kimlik konusu mevcut literatürde yaygındır, ancak bu alanda tartışmalıdır. Bireylerin kişiliğini ve bu tanımı vermek için gereken çerçeveleri tanımlar. Birçok çalışma bu konuya kapsamlı bir şekilde yaklaşmıştır. Ancak Zadie Smith ve Bessie Head'in romanlarında bu konuya yaklaşmak henüz bitmemiştir. Bu nedenle, mevcut çalışma, Zadie Smith'in NW'sinde ve Bessie Head'in A Question of Power adlı eserinde Homi Bhabha'nın Kültürün Konumu (1994) ışığında kültürel kimliği araştırmaktadır. Kültürel kimlik ve melezlik kavramlarını yukarıda bahsedilen romanlara uygular. Bu çalışmanın önemi, seçilen bu iki metnin postkolonyalizmin genel şemsiyesi altında birleştirilmesinde yatmaktadır. Ayrıca, seçilen metinlere ilk kez uygulanan kültürel kimlik nedeniyle önemlidir. İncelemede kullanılan metodolojik araçlar, Bhabha'nın kavramsal çerçevesinin varsayımlarıyla desteklenen seçilmiş metinlerin metinsel analizidir. Çalışma, NW romanında Natalie / Kisha'nın Karayip köklerine dönerek kimlik krizinden kurtulabildiği sonucuna varıyor. Farklı kültürel kimliklerine rağmen, Leah, Felix ve Nathan Natalie kadar şanslı değildi; kimlik krizleri nedeniyle acı çekmeye devam ettiler. Ayrıca, Elizabeth, Bir İktidar Sorunu'nda, Mtoabeng köyü topluluğunun onu kucaklayan ve ait olduğu yer olduğu sonucuna varır.
Özet (Çeviri)
The issue of cultural identity is common in the existing literature, yet it is controversial in this field. It defines individuals' personality and the frameworks needed to give this definition. Many studies approached this topic extensively. However, approaching this topic in the novels of Zadie Smith and Bessie Head is not done yet. Thus, the current study investigates cultural identity in Zadie Smith's NW and Bessie Head's A Question of Power in light of Homi Bhabha's The Location of culture (1994). It applies the concepts of cultural identity and hybridity to the novels mentioned above. The importance of this study lies in the combination of these two selected texts under the general umbrella of postcolonialism. Moreover, it is significant due to applied cultural identity for the first time to the selected texts. The methodological tools employed in the examination are the textual analysis of the selected texts backed up by the assumptions of the conceptual framework of Bhabha. The study concludes that in the novel NW, Natalie/Kisha has been able to ride from the identity crisis by returning to her Caribbean roots. Despite their different cultural identities, Leah, Felix, and Nathan were not lucky as Natalie; they continued to suffer due to identity crises. Also, Elizabeth in A Question of Power concludes that the community of Mtoabeng village is the place that embraces her and where she belongs.