Türk ceza hukukunda akaryakıt kaçakçılığı suçu
The crime of fuel slaughter in Turkish criminal law
  1. Tez No: 753814
  2. Yazar: METİN AVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELVAN KEÇELİOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLHUN AYAYDIN, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLEN SOYASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Petrol ve petroldışı maddelerden de elde edilebilen akaryakıt, ülkelerin ulaşımdan sanayiye kadar geniş bir alanda kullandıkları en önemli enerji kaynağıdır. Nüfus artışı, sanayileşme ve başka teknolojik gelişmeler akaryakıta ihtiyacı artırırken, bu talep artışı bazı yasal olmayan yöntemlerle karşılanmaya başlamıştır. Akaryakıt kaçakçılığı, vergi kaybına neden olduğundan ülke ekonomisine zarar vermekte ve aynı zamanda tüketiciye, insan sağlığına ve çevreye de zararlar vermektedir. Akaryakıt kaçakçılığının önlenmesi ve daha etkili mücadele için 13 Şubat 2007 tarihinde 5015 sayılı Petrol Piyasası Kanunu Ek 5.maddede de kaçak petrole ilişkin ceza düzenlemeleri getirilmiştir. Uygulamada ortaya çıkan sorunlar sebebiyle kaçak akaryakıta dair ceza hükümleri 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanununa aktarılmıştır. Çalışmada akaryakıt kaçakçılığının nedenleri, yöntemleri ve zaman içerisindeki değişiklikleri incelenmiştir. Ayrıca çalışmada, akaryakıt kaçakçılığının gerek teorik esasları ortaya konulmuş gerekse ortaya çıkan sorunlar irdelenmiştir. Bu çerçevede akaryakıt kaçakçılığı suçlarının unsurları incelenmiş, bunun yanında yaptırım rejimi ve usul hukukuna ilişkin düzenlemeler ve uygulamadaki sorunlar ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Fuel oil, which can also be obtained from petroleum and non-petroleum substances, is the most important energy source used by countries in a wide area from transportation to industry. While population growth, industrialization and other technological developments increase the need for fuel, this increase in demand has begun to be met with some illegal methods. Since fuel smuggling causes tax loss, it harms the country's economy and also harms the consumer, human health and the environment. In order to prevent fuel smuggling and to fight more effectively,“Penal provisions regarding smuggled oil”were regulated in the Additional Article 5 of the Petroleum Market Law No. 5015 on 13 February 2007. Due to the problems arising in practice, penal provisions regarding smuggled fuel were transferred to the Anti-Smuggling Law No. 5607. In the study, the causes, methods and changes in fuel smuggling were examined. In addition, in the study, both the theoretical principles of fuel smuggling and the emerging problems are examined. In this framework, the elements of fuel smuggling crimes were examined, as well as the sanctions regime and procedural law provisions and the problems in practice.