Biyolojik ajan tedavisi alan ve almayan romatoid artritli hastaların modifiye charlson komorbidite indekslerinin karşılaştırılması
Comparison of the modified charlson comorbidity indices of patients with rathoritis with and without biological agent treatment
- Tez No: 753820
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET MURAT ÇELİK, DR. ÖĞR. ÜYESİ GEZMİŞ KİMYON
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Hastanesi Romatoloji ve İç Hastalıkları polikliniğine başvuran RA'lı hastaların biyolojik ajan kullanım durumunu Charlson Komorbidite İndeksiyle (CCI) karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve yöntem: Biyolojik ajan kullanan 50 hasta ve biyolojij ajan kullanmayan 50 hasta çalışmaya dahil edildi. Biyolojik ajan alan ve almayan gruba aynı anket uygulandı ve katılımcıların sosyodemografik özellikleri, hastalık süresi ve aktif tedavi süresi, kullandıkları ilaçlar ve bu grup ilaçları kullanma süreleri, hastaların hastaneye başvurularındaki laboratuar değerleri kaydedildi. Bunlar dışında hastalara DAS28 (Disease Activity Score) ölçeği, HAQ (Health Assessment Questionnaire) ölçeği ve Modifiye Charlson Komorbidite Ölçeği uygulandı. Verilerin analizi SPSS 21 programı ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to compare the use of biological agents with the Charlson Comorbidity Index (CCI) in patients with RA who applied to the Hatay Mustafa Kemal University Rheumatology and Internal Medicine outpatient clinic. Material and Methods: Fifty patients using biological agents and 50 patients not using biological agents were included in the study. The same questionnaire was applied to the group that received and did not receive biologic agents, and the sociodemographic characteristics of the participants, the duration of the disease and the duration of active treatment, the drugs they used and the duration of using this group of drugs, and the laboratory values of the patients at the hospital admission were recorded. Apart from these, DAS28 (Disease Activity Score), HAQ (Health Assessment Questionnaire) and Modified Charlson Comorbidity Scale were applied to the patients. Data analysis was done with SPSS 21 program.