Cerrahi hemşirelerinin duygusal zeka düzeyleri ve profesyonel değerlerinin duygusal emek davranışları üzerine etkisi
Effect of surgical nurses' emotional intelligence levels and professional value perceptions on their emotional labor behaviors
  1. Tez No: 753827
  2. Yazar: KÜBRA ÇALHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLDEN KÜÇÜKAKÇA ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırma; cerrahi kliniklerde çalışan hemşirelerin duygusal zekâ ve profesyonel değer algılarının duygusal emek davranışları üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı nitelikte olan araştırmanın evrenini; cerrahi kliniklerde çalışan toplam 278 hemşire oluşturdu. Araştırma örneklemi 235 hemşire ile tamamlandı. Verilerin toplanmasında;“Hemşire Tanıtıcı Özellikler Formu”,“Gözden Geçirilmiş Schutte Duygusal Zekâ Ölçeği (DZÖ)”,“Hemşirelerin Profesyonel Değerler Ölçeği (HPDÖ)”ve“Hemşirelerin Duygusal Emek Davranışları Ölçeği (HDEDÖ)”kullanıldı. Veriler, araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme yöntemi kullanılarak toplandı. Araştırma verileri; tanımlayıcı istatistiksel metotlar ve Pearson korelasyon analizi ile test edildi. Ölçeklerin birbiri üzerinde etkisi ise çoklu lineer regresyon ile anlamlı değişkenlerin etkilerinin belirlenmesi ise Stepwise regresyon analizi ile değerlendirildi. Hemşirelerin 68.9'u kadın, %88.9'u lisans mezunu ve % 97.0'sinin servis hemşiresi olarak çalışmaktaydı. Hemşirelerin haftalık ortalama çalışma saatinin 46.51±7.71, klinikte ortalama bakım verilen hasta sayısının ise 14.45±21.91 olarak belirlendi. Hemşirelerin DZÖ, HPDÖ ve HDEDÖ ölçek toplam puan ortalamaları sırasıyla 139.25±18.49; 111.84±20.22; 3.62±0.67 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of emotional intelligence and professional value perceptions of nurses working in surgical clinics on their emotional labor behaviors. The research, which was of a descriptive and relationship-seeking nature, had a population comprising a total of 278 nurses working in surgical clinics. The research sample was completed with 235 nurses. The research data were collected by the researcher through the face-to-face interview method and using the“Nurse Descriptive Characteristics Form,”“Revised Schutte Emotional Intelligence Scale (EIC),”“Nurses' Professional Values Scale (NPVS),”and“Nurses' Emotional Labor Behavior Scale (NELBS).”The research data were tested using descriptive statistical methods and Pearson correlation analysis. The mutual effects of the scales were evaluated through multiple linear regression. And stepwise regression analysis was used to identify the significant variables. The nurses, 68.9% were women, 88.9% were graduates, and 97.0% were working as service nurses. It was determined that the average weekly working hours of the nurses were 46.51±7.71, and the average number of patients given care in the clinic was 14.45±21.91. The total mean scores of the nurses' EIC, NPVS, and NELBS scales were 139.25±18.49, 111.84±20.22, and 3.62±0.67, respectively.