Non diyabetik metabolik sendrom hastalarında serum zonulin düzeyinin metabolik parametrelerle ilişkisi
Serum zonulin level and their relationship with metabolic parameters in patients with nondiabetic metabolic syndrome
  1. Tez No: 753831
  2. Yazar: TAHİR ÇATALBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEVZİYE BURCU ŞİRİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Biochemistry, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Son yıllarda metabolik bozukluklarla anormal bağırsak mikrobiyotası ve artmış bağırsak geçirgenliği ilişkilendirilmektedir. Zonulin, bağırsak epitel hücreleri arasındaki sıkı bağlantıları düzenleyen bir proteindir. Serum zonulin düzeylerinin artışı bağırsak geçirgenliğinin artışının göstergesi olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada obez olup NCEP ATP3 kriterlerine göre metabolik sendrom tanısı alan ve almayan kişilerde serum zonulin düzeylerinin metabolik parametreler ve inflamasyon düzeyi ile ilişkisi incelenmek istendi. Çalışmaya 18-63 yaş aralığında 96 obez hasta ve 42 sağlıklı kontrol dahil edildi. Obez olan kişiler metabolik sendrom tanısı alan (n=47), metabolik sendrom tanısı almayan (n=49) olarak gruplandırıldı. Kan basıncı ve bel çevresi ölçümü, vücut kitle indeksi hesaplaması yapıldı. Açlık kan şekeri, HbA1c, insülin, ALT, kreatinin, lipid profili, hsCRP ve serum zonulin düzeyleri ölçüldü. Gruplar arasında yaş, cinsiyet, serum kreatinin, LDL-K, HDL-K düzeyleri açısından anlamlı fark bulunmadı (p >0,05).
Özet (Çeviri)
In recent years, abnormal gut microbiota and increased intestinal permeability have been associated with metabolic disorders. Zonulin is a protein that regulates tight junctions between intestinal epithelial cells. An increase in serum zonulin levels is used as an indicator of increased intestinal permeability. This study aimed to examine the relationship between serum zonulin levels and metabolic parameters, and inflammation levels in obese individuals with and without metabolic syndrome according to NCEP-ATP3 criteria. 96 obese patients and 42 healthy controls between the ages of 18-63 years were included in the study. Obese individuals were grouped as metabolic syndrome (n=47) and non-metabolic syndrome (n=49). Blood pressure and waist circumference were measured, and body mass index were calculated. Fasting blood glucose, HbA1c, insulin, ALT, creatinine, lipid profile, hsCRP, and serum zonulin levels were measured. There was no significant difference between the groups in terms of age, gender, serum creatinine, LDL-C, and HDL-C levels (p >0.05).