Cibuti atık su ve içme suyu altyapıları, karşılaşılan problemler ve önerilen çözümler
Djibouti wastewater and drinking water infrastructure,problems faced and suggested solutions
  1. Tez No: 753837
  2. Yazar: ABDIFATAH NOUR MOHAMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDER SARIFAKIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
İçme Suyu ve atık su altyapı sistemleri, zamanla bozulur ya da arızalanır. Bu altyapı sistemlerinin, zamanla performanslarının düşmesine veya verdikleri hizmetin aksamasına neden olan sınırlı ömürleri vardır. Cibuti'deki atık su ve içme suyu arıtma şebekeleri bozulma durumundadır. Bu durumun belirtileri, ekipmanın kötü durumu, zayıf performansı ve düşük verimliliği ile ortaya çıkar. Ancak bozulma sorunu, doğanın fiziksel etkilerinin ötesinde bir durumdur. Ekipmanın gerçek kapasitesi ve kalite gereksinimleri, hizmetin amaçlarıyla uyumlu olması gerçeğinde yatmaktadır. Şebeke rehabilitasyonu, bozulma durumlarına yapılması gereken işlerden biridir. Kentsel teknik altyapıların yönetimi ve daha spesifik olarak şebekelerin rehabilitasyonu yeni bir gerekli dinamik oluşturmaktadır. Yöneticiler, mevcut tesislerin bakımını, onarımını ve yenilenmesini mümkün olan en verimli ve ekonomik şekilde ne zaman ve nasıl yapacaklarını belirlemelidir. Bu çalışmada, Cibuti'deki atık su ve içme suyu şebekelerinin sorunlarının tanımlanması, teşhisi ve rehabilitasyon yöntemleri incelenmiştir. Cibuti'deki bazı yerleşim yerlerinde detaylı çalışmalar yapılarak, sorunlar ortaya konmuş, atık su arıtma şebekesine ve içme suyu şebekesine erişimle ilgili problemler vurgulanmıştır. Bu problemler için çözümler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Water and wastewater infrastructure systems have finite lives, with their condition deteriorating over time, that result in failures, decreased performance, or decreased service. The wastewater and drinking water treatment networks in Djibouti are in a state of deterioration. Manifestations of this situation are manifested by the poor condition of the equipment, its poor performance and efficiency. But the problem of degradation goes beyond these manifestations of a physical nature. It lies in the fact that the actual capacities of the equipment are no longer compatible with the quality requirements and the purposes of the service. Rehabilitation of networks is one of the responses to degradation situations. The management of urban technical infrastructures and, more specifically, the rehabilitation of networks creates a new necessary dynamic. Managers must determine when and how to maintain, repair and renovate existing facilities in the most efficient and economical way possible. In this study, developing methods of identification, diagnosis and rehabilitation of wastewater and drinking water networks investigated in Djibouti. The problems were presented in its entire context by conducting a detail study of some districts of the city of Djibouti, to highlight the problems associated with access to the wastewater treatment network and drinking water network, and to propose solutions for these problems.