COVİD-19 salgını sonrası yetişkin bireylerde oluşan beslenme ve yaşam tarzı tutumundaki değişikliklerin incelenmesi
Investigation of Changes in Nutrition and Lifestyle Attitudes in Adults After the COVİD-19 Epidemic
  1. Tez No: 753838
  2. Yazar: EDA YAKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY YAZIHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Gıda Metabolizma ve Klinik Beslenme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Halk sağlığını tehdit eden yeni viral hastalıklar her geçen gün ortaya çıkmaktadır. COVID-19, SARS-CoV-2'nin neden olduğu yeni tanımlanmış bir hastalığın adıdır ve başlangıçta Aralık 2019'da Çin'in Wuhan kentinde meydana gelen bir atipik pnömoni vakaları kümesi olarak gözlenmiştir. Virüsün bulaşmasını yavaşlatmak için, dünya çapındaki ülkelerin çoğu, ev hapsi, sosyal mesafe, işyerlerinin, okulların ve üniversitelerin geçici olarak kapatılması ve uzaktan çalışma gibi günlük yaşama kısıtlamalar getiren güçlü önlemler almıştır. Türkiye ilk COVID-19 vakasını 10 Mart 2020'de bildirmiştir. Türkiye'de Ocak 2020'nin ortasından itibaren bireysel ve kamu düzeyinde çeşitli önleyici tedbirler uygulamaya konulmuş ve COVID-19 sürecinde sıkılaştırılmış olsa da, vaka sayısı hızla artmıştır. Fiziksel uzaklaşma ve izolasyonun, vatandaşların yaşamlarını özellikle yeme alışkanlıklarını ve günlük davranışlarını güçlü bir şekilde etkilediği düşünülmektedir. COVID-19 hastalarının bağışıklık yanıtlarında bir düzensizlik yaşadığı düşünülmektedir. İyi işleyen bir bağışıklık sistemi ve viral enfeksiyonlara karşı koruma için optimal beslenme durumunun gerekli olduğu bulunmuştur. Obeziteye yol açan fiziksel hareketsizlikle birleşen karbonhidratların, doymuş yağların beslenme fazlalığı da, konağın bağışıklık sistemini düzensizleştirerek enfeksiyona yatkınlığı artırabilir. Ne yazık ki, mevcut pandemi sırasında birçok kişinin karantina altına alınması ve kendi kendine tecrit edilmesi bu sağlıksız davranışları teşvik etmektedir. Bu doğrultuda, çalışmada, pandemi sürecinden etkilendiği düşünülen yetişkin bireylerde; genel beslenme alışkanlıkları, antropometrik ölçümler, fiziksel aktivite durumu ve beslenme ve yaşam tarzı tutumundaki değişim arasındaki ilişki değerlendirilecektir. Bu çalışmada özel bir beslenme danışmanlık merkezi olan "Diyetisyen Neşem Elma Akkaya Beslenme ve Diyet Kliniği'ne başvuran toplam 136 katılımcının çalışmanın örneklemini oluşturması hedeflenmektedir. Çalışmada kullanılacak olan veriler bireylere uygulanacak olan anket formundan elde edilecektir. Sonuçlar IBM SPSS Statistical programı ile analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
New viral diseases that threaten public health are emerging every day. COVID-19 is the name of a newly identified disease caused by SARS-CoV-2 and was initially observed as a cluster of atypical pneumonia cases that occurred in Wuhan, China in December 2019. To slow the transmission of the virus, most countries around the world have taken strong measures that impose restrictions on daily life, such as house arrest, social distancing, temporary closure of workplaces, schools and universities, and remote working. Turkey reported its first case of COVID-19 on March 10, 2020. Although various preventive measures have been implemented at the individual and public level since mid-January 2020 in Turkey and have been tightened during the COVID-19 process, the number of cases has increased rapidly. Physical distancing and isolation are thought to strongly affect the lives of citizens, especially their eating habits and daily behavior. COVID-19 patients are thought to experience a dysregulation in their immune response. Optimal nutritional status has been found to be essential for a well-functioning immune system and protection against viral infections. Dietary excess of carbohydrates, saturated fats, combined with physical inactivity leading to obesity can also destabilize the host's immune system, increasing susceptibility to infection. Unfortunately, the quarantine and self-isolation of many people during the current pandemic encourages these unhealthy behaviors. For this purpose, in the study, adult individuals thought to be affected by the pandemic process; the relationship between general dietary habits, anthropometric measurements, physical activity status and changes in nutrition and lifestyle attitudes will be evaluated. In this study, it is aimed to constitute the sample of the study, with a total of 136 participants who applied to the“Dietitian Neşem Elma Akkaya Nutrition and Diet Clinic”, which is a private nutrition counseling center. The data to be used in the study will be obtained from the questionnaire form to be applied to the individuals. The results will be analyzed with the IBM SPSS Statistical program.