Resimli çocuk kitaplarında korkunun temsili ve bir uygulama
Representation of fear in children's picture books and a practice
  1. Tez No: 753870
  2. Yazar: UĞUR ALTUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZLI BENLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tezin amacı korku, korku temasının sanatta işlenişi ve resimli çocuk kitaplarında korkunun temsilini araştırmak ve bu konuyu bir uygulamayla hayata geçirmektir. Korku, tarihin başlangıcında itibaren insanın en elzem duygularından biri olagelmiştir. Çoğu zaman hayatta kalma içgüdüsü ile ortaya çıkan korku duygusu doğduğumuz anda başlayarak farklı şekillerde ve farklı nedenlerle ortaya çıkar. İnsanlık bu duygu ile igili dışavurumlarını farklı sanat dallarında yapmaktadır; bu sanat dallarının en önemlilerinden biri edebiyattır. Çocuk edebiyatında bu temanın işlenmesi çocuğun gelişimi açısından olumlu sonuçlanabilir. Bu araştırma öncelikle korku ve korkunun sanatta temsiline odaklanacaktır. Ardından çocuk edebiyatını ayrıntılı olarak inceleyecek, korkunun çocuk kitaplarında nasıl işlendiğini anlamaya çalışacaktır. Son olarak ise bu konuyu bir örnekle göstermek ve AG teknolojilerinin bu konuda nasıl kullanılabileceğini göstermek amaçlanmaktadır. Çalışmanın sonucunda sanatçıların AG teknolojilerini iyi tanıyarak pedagojik kaygılarla alt metni güçlü tutarak yapacakları eserlerin çocukların hayatını onlar eğlenirken dönüştürmesinin mümkün olduğusonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the treatment of fear and fear in art and the representation of fear in children's picture books and to bring this subject to life with an application. Fear has been one of the most essential emotions of man since the beginning of history. Most of the time, the feeling of fear that emerges with the survival instinct emerges in different ways and for different reasons, starting from the moment we are born. Humanity makes its expressions about this feeling in different branches of art; one of the most important of these branches of art is literature. The processing of this theme in children's literature can result in positive results for the development of the child. This research will primarily focus on fear and its representation in art. Then I will examine children's literature in detail and try to understand how fear is handled in children's books. Finally, it is aimed to show this issue with an illustration project and to show how AR technologies can be used in this regard. As a result of the study, it was concluded that it is possible for the works that the artists will create by knowing AR technologies well and keeping the subtext strong with pedagogical concerns, transforming the lives of children while they are having fun.