Thermal effects of 1940-nm Tm: Fiber laser: Ex vivo dosimetry for ovine renal tissue
1940-nm Tm: Fiber laser'in termal etkileri: Koyun böbrek dokusu için ex vivo dozimetri
- Tez No: 753871
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU TUNÇ ÇAMLIBEL, PROF. DR. MURAT GÜLSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez, sürekli dalga 1940-nm Tm: fiber laserin farklı güç ayarlarının böbrek dokusunun farklı bölümleri üzerindeki termal etkilerini ve laser ile nefrektominin etkinliğini araştırmaktadır. Yumuşak dokuların laserle ışınlanması çevre dokuda termal hasara neden olabilir. Gerçek zamanlı sıcaklık izleme, bu olumsuz etkilerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir. Bu çalışmada, küçükbaş böbrek doku örneklerine, 600 μm çıplak uçlu fiber kullanılarak 1940 nm Tm:fiber laser uygulandı. Fiber-doku mesafesi 0.0±0.2 mm olarak belirlendi. Laser 400, 600 ve 800 mW güç seviyelerinde uygulandı ve uygulama süreleri, 3J enerji üretecek şekilde belirlendi. Dokulara laser uygulaması yapıldıktan sonra, termal olarak etkilenen alanların mikroskobik değerlendirmesi için dokular işlendi, H&E ile boyandı ve termal olarak etkilenen alanlar ölçüldü. Tüm çalışmalar, gerçek zamanlı sıcaklık izleme ile ex vivo gerçekleştirildi. Dokunun sıcaklığı, fiber ucundan 1 mm uzaklıkta ölçüldü. Sonuçlar, elde edilen ablasyon ve koagülasyon alanları açısından böbrek bölümleri arasındaki farklılıkların önemli olduğunu gösterdi. Ayrıca artan güç ile ablasyon ve cogülasyon alanlarının arttığı gözlemlendi. Ancak %37'lik ablasyon verimi elde edildi. Sıcaklık değişim hızının, hem ablasyon hem de koagülasyon alanları ile güçlü bir pozitif korelasyona sahip olduğu bulundu. Sonuç olarak, sıcaklık izleme ile ablasyon ve koagülasyon alanlarının tahmin edilebilir ve karbonizasyonun önlenebilir olduğu yönünde bulgular elde edildi. Ayrıca doku tipine ve cerrahi hedeflere göre laser ayarlarında ince ayar yapmanın mümkün ve gerekli olduğu gösterildi.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the thermal effects of different power settings of continuous 1940-nm Tm:fiber laser on different sections of kidney tissue and the effectiveness of nephrectomy. Laser irradiation of soft tissues may cause thermal damage to the surrounding tissue. Real-time temperature monitoring may aid the elimination of these adverse effects. In this study, ovine kidney tissue samples were exposed to a 1940-nm Tm:fiber laser using a 600-μm bare tip fiber. The fiber–tissue distance was 0.0±0.2 mm. The laser was employed at 400, 600, and 800 mW, and exposure times were determined to produce the exact total applied energy of 3J. After tissues were exposed to the laser, tissues were processed and stained with H&E for microscopic evaluation of thermally affected areas, and then those areas were measured. All studies were performed ex vivo with real-time temperature monitoring. The temperature of the tissue was measured at 1 mm away from the fiber tip. The results showed that the differences between the sections of kidney in terms of ablated and coagulated areas were significant. Moreover, ablated and coagulated areas increased with the increasing power. However, the ablation efficiency of 37% was achieved. The temperature change rate was found to have a strong positive correlation with both ablated and coagulated areas. In conclusion, the ablation and coagulation areas could be predicted, and carbonization can be avoided by temperature monitoring. Also, it is also shown that finetune of laser settings based on tissue type and surgical goals is a must and it is doable.