İlkokula geçişte öğretmen, ebeveyn ve çocuk açısından beklentiler
Expectations for teachers, parents, and children on the transition to primary school
  1. Tez No: 753913
  2. Yazar: CEREN SEYHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLA NUR YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Yeni bir duruma geçiş yapmak her yaş, her kademede olan çocuğu heyecanlandıran zaman zaman kaygılandırabilen bir durumdur. Çocuk, okul yaşamı ile ilk kez okul öncesi eğitimde karşılaşmaktadır. Eğitim-öğretim açısından baktığımızda özellikle 2020-2021 eğitim öğretim dönemi neredeyse tamamen uzaktan eğitim olarak gerçekleşmiştir. Bu süreçte çocuklar pandemi sebebi ile kimi zaman yüz yüze kimi zaman uzaktan eğitim ile okul öncesi eğitim almak durumunda kalmışlardır. İlkokula geçiş süreci aileler, öğretmenler hem de çocukların gelecekteki akademik ve sosyal durumları açısından oldukça kritik bir süreçtir. Araştırmamızın amacı 2021-2022 eğitim öğretim yılı okulöncesi eğitime devam eden veya etmeyen/edemeyen çocukların ilkokula geçişteki yaşantıları ve beklentilerini öğretmen, ebeveyn ve çocuk görüşleriyle derinlemesine bir şekilde incelemektir. Bu araştırma kapsamında birinci sınıfa başlayan çocukların, sınıf öğretmenlerinin ve çocuğu birinci sınıfa geçen ebeveynlerinin beklentilerinin belirlenmesi, bu beklentilerin karşılanıp karşılanmadığının incelenmesine yönelik elde edilen bulgular ve sonuçların literatürdeki eksikliğe katkı sağlayacağı ve bundan sonra yürütülecek çalışmalara yol gösterici olacağı düşünülmekte ve bu bakımdan araştırma önem arz etmektedir. Özellikle çocukların sürece dahil edilmiş olması, geçiş sürecinde yaşanabilecek olası sorunların ortaya çıkartılması, istenen hazır bulunuşluğun sağlanması ve okula uyumlarının izlenmesi açısından bu çalışma yordayıcı olacaktır. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması modeli ile yürütülmüştür. Bu araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 eğitim öğretim yılında Samsun ilinde görev yapan 15 1. Sınıf öğretmeni ve çocuğu 1. Sınıfa devam eden 15 ebeveyn ve 1.sınıf eğitim alan 15 çocuk oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak demografik bilgi formları, görüşme soruları ve çocuklara yaptırılan resimler kullanılmıştır. Verilerin analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda ebevyenlerin çoğunlukla beklentilerinin karşılandığı, öğretmenlerin beklentilerinin genel olarak karşılanmadığı, çocukların ise beklentilerinin tümünün karşılandığı sonucu elde edilmiştir. Bulgular ilgili literatür ışığında tartışılmış ve sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Transition to a new situation is a situation that excites children of all ages and levels and can sometimes cause anxiety. The child encounters school life for the first time in preschool education. In terms of education, especially the 2020-2021 academic year has been almost entirely distanced education. In this process, children had to receive preschool education, sometimes face-to-face and sometimes by distance education, due to the pandemic. Transition to primary school is a critical process for families, teachers, and children's future academic and social situations. Our research aims to examine the experiences and expectations of children who continue or cannot attend preschool education in the 2021-2022 academic year, in the transition to primary school, with the views of teachers, parents, and children. Within the scope of this research, it is thought that the findings and results obtained regarding the determination of the expectations of the children starting the first grade, the classroom teachers and the parents whose child is the first-grader, and the examination of whether these expectations are met or not, will contribute to the deficiency in the literature and will guide the studies to be carried out from now on. In this respect, the research is essential. This study will be predictive, especially in terms of including children in the process, revealing possible problems that may be experienced in the transition process, ensuring the desired readiness, and monitoring their adaptation to school. The research was carried out with the case study model, one of the qualitative research methods. This research study group consists of 15 1st grade teachers working in Samsun in the 2021-2022 academic year, 15 parents whose children attend 1st grade, and 15 children who receive 1st-grade education. The study used demographic information forms, interview questions, and pictures made by children as data collection tools. The content analysis method was used in the analysis of the data. As a result of the research, it was concluded that the parents' expectations were mostly met, the teachers' expectations were not generally met, and the children's expectations were all met. The findings were discussed and presented in the light of the relevant literature.