Nevzat Ayaz'ın hayatı ve faaliyetleri (1930-2020)
Nevzat Ayaz's life and activities (1930-2020)
  1. Tez No: 753941
  2. Yazar: MEHMET SEYMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP BÜYÜKTOLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Çalışmamızda Türkiye'nin güvenlik bürokrasinde yönetici olarak görev yaptıktan sonra siyasi irade tarafından mülki idare amiri görevine getirilen, emekli olduktan sonra ise siyasete atılan, sırasıyla Milli Savunma ve Milli Eğitim Bakanlıkları yapan Çankırı'nın yetiştirdiği önemli şahsiyet Nevzat Ayaz'ın hayatına ele aldık. Çalışmamızın merkezinde her ne kadar Ayaz'ın hayatı yer alsa da, onun hayatını incelemek bir yerde ülkemizin yakın geçmişini de ele almak anlamını taşımaktadır. Giriş bölümü haricinde üç bölümden oluşan çalışmamızın ilk bölümünde, Nevzat Ayaz'ın hayata gözünü açtığı dönemde dünya ve ülke gündemine dair bilgilere yer verilmiştir. Ailesi, eğitim hayatı, evliliği ve ölümü yine ilk bölümde değinilmiştir. İkinci bölüm ise Nevzat Ayaz'ın memuriyet hayatı nerelerde hangi görevlerde bulunduğu ve görev yaptığı dönemde terör başta olma üzere ülkenin genel durumunu Ayaz'ın hayatı üzerinden ele alınmıştır. Üçüncü bölümde Ayaz'ın siyasete girişini, bakan olduktan sonra başta memleketi Çankırı olmak üzere gerçekleştirdiği projeleri ve icraatlara eğildik. Bu bölümde kullanacağımız kaynaklardan olan meclis oturum tutanakları ülkenin 90'lı yıllardaki savunma ve eğitim mücadelesini göstermesi açısından büyük önem arz etmektedir. Çalışmamızın sonuç bölümünde ise hayatının büyük bir kısmı görevi nedeniyle zorunlu olarak memleketi dışında geçen, özünü unutmayan bir insanının“Devlet Adamlığı”tanımını nasıl hak ettiğini ortaya koyduk.
Özet (Çeviri)
In our study, we discussed the life of Nevzat Ayaz, an important figure raised by Çankırı, who was appointed as the civil administrator by the political will after serving as a manager in Turkey's security bureaucracy, and entered politics after his retirement. Although Ayaz's life is at the center of our study, examining his life also means dealing with the recent past of our country. In the first part of our study, which consists of three parts apart from the introduction, information about the world and the country's agenda at the time Nevzat Ayaz opened his eyes to life is given. His family, education life, marriage and death are also mentioned in the first chapter. In the second part, Nevzat Ayaz's life as a civil servant, where he held which positions and the general situation of the country, especially terrorism, were discussed through Ayaz's life. In the third part, we focused on Ayaz's entry into politics, his projects and actions, especially his hometown Çankırı, after he became a minister. The parliamentary session minutes, which are among the resources we will use in this section, are of great importance in terms of showing the country's defense and education struggle in the 90s. In the conclusion part of our study, we have revealed how a person who has spent most of his life outside his hometown because of his duty, and who does not forget his essence, deserves the definition of“Statesman”.