Masa tenisi sporcularının sporcu kimliği ve sportmenlik yönelimi düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between the athletic identity and the sportspersonship orientation levels in table tennis players
  1. Tez No: 753951
  2. Yazar: BAYRAM TACİ MENTEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA SARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu araştırmanın amacı, aktif masa tenisi sporcularının sporcu kimliği ve sportmenlik yönelimi düzeylerinin lig kategorisi (Süper Lig, 3. Lig) ve cinsiyet (kadın, erkek) değişkenlerine göre karşılaştırmak ve sporcu kimliği ve sportmenlik yönelimi düzeyi arasında ilişki olup olmadığını incelemektir. Araştırmaya 2021-2022 sezonunda masa tenisi Türkiye süper ligi ve 3. ligde mücadele eden 18 yaş üzerindeki 65 kadın ve 99 erkek olmak üzere toplam 164 sporcu katılmıştır. Araştırmada veri toplamak amacı ile Kişisel Bilgi Formu, Sportmenlik Ölçeği ve Sporcu Kimliği Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde Mann-Whitney U ve Spearman's korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırma bulguları Süper Lig ve 3. Lig sporcularının Sporcu Kimliği puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığını ortaya koymuştur. Araştırma bulguları Süper Lig masa tenisi sporcularının Sosyal Normlara Uyum alt boyutundan elde ettikleri puan ortalamasının 3. lig masa tenisi sporcularından yüksek olduğunu göstermiştir. Araştırmada kadın masa tenisi sporcularının sporcu kimliği düzeylerinin erkek masa tenisi sporcularından yüksek olduğu görülmüştür. Bununla birlikte kadın masa tenisi sporcularının Sportmenlik Yönelimi ve Kurallar ve Yönetime Saygı alt boyutundan elde ettikleri puan erkek masa tenisi sporcularından yüksektir. Analiz sonuçları kadın masa tenisi sporcularının Sporcu Kimliği düzeyleri arttıkça Sportmenlik Yönelimi, Kurallar ve Yönetime Saygı, Sporda Sorumluluklara Bağlılık ve Rakibe Saygı düzeylerinin arttığını; erkek masa tenisi sporcularının Sporcu Kimliği düzeyleri arttıkça Sportmenlik Yönelimi ve Sporda Sorumluluklara Bağlılık düzeylerinin arttığını göstermiştir. Ek olarak bulgular, süper lig erkek masa tenisi sporcularının Sporcu Kimliği ve Sosyal Normlara Uyum düzeyi arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğunu, 3. lig kadın masa tenisi sporcularının Sporcu Kimliği ve Sosyal Normlara Uyum düzeyi arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğunu, 3. lig erkek masa tenisi sporcularının Sporcu Kimliği ve Sosyal Normlara Uyum düzeyi arasında ise anlamlı bir ilişki olmadığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to compare the athletic identity and sportspersonship orientation levels of active table tennis players according to league category (Super League, 3rd League) and gender (female, male) variables and to examine whether there is a relationship between athlete identity and sportsmanship orientation level. A total of 164 athletes, 65 women and 99 men over the age of 18, competing in the Turkish table tennis super league and the 3rd league in the 2021-2022 season participated in the research. In the study, the Demographic Information Form, Athletic Identity Scale, and Multidimensional Sportspersonship Orientation Scale were used to collect data. Mann-Whitney U and Spearman's correlation analysis were used in the data analysis. The research findings revealed no statistically significant difference between the Athletic Identity levels of the Super League and 3rd League athletes. The research findings also showed that the average score of the Super League table tennis players from the Social Norms Compliance sub-dimension is higher than the 3rd league table tennis players. It was also seen that the athletic identity levels of female table tennis players were higher than male table tennis players. In addition, female table tennis players' Sportspersonship Orientation and Respect for Rules and Management sub-dimension scores were higher than male table tennis players. Analysis results showed that as the Athletic Identity levels of female table tennis players increased, the levels of Sportsmanship Orientation, Respect for Rules and Management, Commitment to Responsibilities in Sports, and Respect for the Competitor increased; showed that as the Athlete Identity levels of male table tennis players increased, their Sportsmanship Orientation and Commitment to Responsibilities in Sports increased. In addition, the findings show that there is a positive and significant relationship between the Athlete Identity and the Level of Adjustment to Social Norms of the super league male table tennis players, there is a significant positive relationship between the level of Athlete Identity and the Level of Adjustment to Social Norms of the 3rd league female table tennis players. revealed that there is no significant relationship between Athlete Identity and Social Norms Compliance level of male table tennis players.