Albaylar Cuntası Döneminde Batı Trakya Türk Azınlığı (1967-1974)
Turkish Minority of Western Thrace during the period of Greek Military Junta (1967-1974)
- Tez No: 753950
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ÇAPA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Uluslararası İlişkiler, History, History of Turkish Revolution, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
30 Ocak 1923 tarihinde, Lozan Konferansı görüşmeleri sürerken, Türkiye ve Yunanistan arasında“Türk ve Yunan Halklarının Mübadelesine İlişkin Sözleşme”imzalanmıştır. Sözleşme ile Türkiye'de yaşayan Rumlar ile Yunanistan'da yaşayan Türklerin mübadele edilmesi kararlaştırılmış fakat İstanbul'da yaşayan Rum nüfus ile Batı Trakya'da kalan Türk nüfus etabli (yerleşik) kabul edilerek mübadele kapsamı dışında bırakılmıştır. Böylece Batı Trakya Türk Azınlığı (BTTA), 24 Temmuz 1923 tarihinde imzalanan Lozan Barış Antlaşması ile kendisine tanınan haklar çerçevesinde, Yunan vatandaşı olarak, Batı Trakya'da yaşamlarına devam etmiştir. II. Dünya Savaşı sonrası uluslararası sistemde oluşan iki kutuplu düzende Türkiye ve Yunanistan, yerlerini, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'ne (SSCB) karşı oluşturulan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) önderliğindeki NATO ittifakı içinde konumlandırmış ve uluslararası gelişmeler iki ülkeyi bir arada tutmaya zorlamıştır. 1955 yılı itibariyle başlayan Kıbrıs Sorunu, iki ülkenin dış politikadaki ana gündemini oluşturmaya başlamış ve ilişkilerin ana belirleyicisi olmuştur. 1965 yılı itibariyle Yunanistan'da baş gösteren siyasal istikrarsızlık sonucu, SSCB'ye karşı bölgede herhangi bir zafiyete izin vermeyen ABD, Yunan ordusu içerisindeki bir grup subaydan oluşan ve daha sonra Albaylar Cuntası olarak adlandırılacak yapının 21 Nisan 1967'de Yunanistan'da iktidarı ele geçirmesine yol açan sürecin perde arkasındaki aktörü olmuştur. Albaylar Cuntası, 15 Temmuz 1974 tarihinde, Kıbrıs'ta Makarios'a karşı gerçekleştirdiği darbe sonrasında Türkiye'nin Kıbrıs'a askeri müdahalesine neden olması sonucu yaşanan gelişmeler ertesinde iktidarı kaybetmiş ve Yunanistan'daki yedi yıllık askeri rejim sona ermiştir. Albaylar Cuntası'nın iktidarda kaldığı süre içerisinde BTTA, Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerginliklerden doğrudan etkilenmiştir. Tarihsel süreç içerisinde imzalanmış ikili ve uluslararası antlaşmalara aykırı olarak askeri rejim, BTTA'nın siyasal, ekonomik, sosyal, kültürel ve dinsel ihtiyaçlarının giderilmesi yönünde kendisine tanınan hakları, kimi zaman gizli kimi zaman açıktan uyguladığı ayrımcı ve sert politikalar yoluyla, tek taraflı ve hukuksuz bir biçimde ihlal etmiştir.
Özet (Çeviri)
On January 30, 1923, while the negotiations of the Lausanne Conference were in progress, the“Convention on the Exchange of the Turkish and Greek Peoples”was signed between Turkey and Greece. With the Convention, it was decided to exchange the Greeks living in Turkey and the Turks living in Greece, but the Greek population living in Istanbul and the Turkish population living in Western Thrace were considered as etabli (settled) and excluded from the scope of the exchange. Thus, the Turkish Minority of Western Thrace (BTTA) continued its lives in Western Thrace as a Greek citizen within the framework of the rights granted to it by the Lausanne Peace Treaty signed on July 24, 1923. In the bipolar order formed in the international system after World War II, Turkey and Greece positioned their places within the NATO led by the United States of America (USA) formed against the Union of Soviet Socialist Republics (USSR) and international developments forced the two countries to keep together. The Cyprus Problem, which started in 1955, started to form the main agenda of the two countries in foreign policy and became the main determinant of the relations. As a result of the political instability that emerged in Greece as of 1965, USA, which didn't allow any weakness in the region against the USSR, became the actor behind the scenes of the process that led to the seizure of power in Greece on April 21, 1967 by a group of officers in the Greek army, which would later be called the Junta of the Colonels. On July 15, 1974, the Junta of Colonels lost power after the developments that occurred as a result of Turkey's military intervention in Cyprus after the coup against Makarios in Cyprus and the seven-year military regime ends. During the Colonels' Junta's time in power, the BTTA was directly affected by tensions between Turkey and Greece. Contrary to the bilateral and international treaties signed during the historical process, the military regime unilaterally and unlawfully violated the rights granted to it to meet the political, economic, social, cultural and religious needs of the BTTA through discriminatory and harsh policies, sometimes secretly and sometimes openly.