Diyabetli bireylerde beslenme durumu ve probiyotik, prebiyotik besin tüketimlerinin gastrointestinal semptomlar üzerine etkisi
The effects of nutritional status and probiotic, prebiotic food consumption on gastrointestinal symptoms in adults with diabetes mellitus
  1. Tez No: 753969
  2. Yazar: ÖZLEM İSMAİLOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR HAMURCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu araştırmada, diyabetli bireylerin beslenme durumu ve probiyotik, prebiyotik ve mikrobiyota üzerinde etkili besin tüketimlerinin irdelenerek, gastrointestinal semptomlar üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma, Kasım 2021 – Ocak 2022 tarihleri arasında Türkiye Diyabet Vakfı – Küçükyalı Dahiliye Merkezi'ne başvuran ve dahil edilme kriterlerini karşılayan 150 yetişkin diyabetli bireyle gerçekleşmiştir. Katılımcılara“Bilgi Formu”ve“Gastroı̇ntestı̇nal Semptom Derecelendirme Ölçeği (GSDÖ)”uygulanmış;“24 Saatlik Besin Tüketim Kaydı”ve“Probiyotik–Prebiyotik–Mikrobiyota Üzerinde Etkili Olan Besinlerin Tüketim Sıklığı”yüz yüze görüşme yöntemi ile alınmıştır. Ayrıca katılımcıların antropometrik ölçümleri, kan basınçları ve biyokimyasal parametreleri kayıt edilmiştir. Katılımcıların %84'ü tip 2 ve %16'sı tip 1 diyabetlidir; diyabetli bireylerin %64,7'si kadındır. Yaş ortalaması 56,62±15,35 yıl olan katılımcıların, beden kütle indeksi (BKİ) ortalaması 29,33±5,04 kg/m2'dir.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to evaluate the effects of diabetic individuals on gastrointestinal symptoms by examining their nutritional status and consumption of probiotics, prebiotics, and foods that act on the microbiota. The research was conducted with 150 adult diabetic individuals who applied to the Diabetes Foundation of Turkey – Kucukyalı Internal Medicine Center between November 2021 and January 2022 and met the inclusion criteria.“Information Form”and“Gastrointestinal Symptom Rating Scale (GSRS)”were applied to the participants, and“24-Hour Food Consumption Record”and“Probiotic-Prebiotic-Microbiota Consumption Frequency”were taken by face-to-face interview method. In addition, anthropometric measurements, blood pressure, and biochemical parameters of the participants were recorded. In this research, 84% of the participants had type 2 diabetes, 16% had type 1 diabetes, and 64.7% of individuals with diabetes were women. The mean age of the participants was 56.62±15.35 years, and the mean body mass index (BMI) was 29.33±5.04 kg/m2.