Tip 2 diyabetli bireylerde kardiyovasküler risk faktörlerinin bazı adipozite indeksleri ve diyetsel faktörler ile değerlendirilmesi
Evaluation of cardiovascular risk factors in ındividuals with TYPE 2 diabetes with some adiposity ındexes and dietary factors
  1. Tez No: 687299
  2. Yazar: SAİME SELİN CENGİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEZBAN ESEN KARACA ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışma Tip 2 Diyabetli bireylerde kardiyovasküler risk faktörlerinin değerlendirilmesinde; abdominal obezite, beslenme durumu ve bazı biyokimyasal parametrelerin etkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma 18-65 yaş arasında 78 Tip 2 diyabet (Tip 2 DM) tanısı almış bireyler ile yürütülmüştür. Hastalara doktorları tarafından rutin olarak yapılan; HDL kolesterol (HDL-K), LDL kolesterol (LDL-K), VLDL kolesterol (VLDL-K), trigliserid (TG), total kolesterol, HOMA-IR, açlık glukoz, HbA1c ve TSH biyokimyasal kan parametreleri alınmıştır. Katılımcıların antropometrik ölçümleri, Sağlıklı Yeme İndeksi (SYİ), Pittsburgh Uyku Kalitesi Ölçeği (PUKİ), Visseral Adipozite İndeksi (VAİ), Beden Adipozite İndeksi (BAİ) ve biyokimyasal parametreleri değerlendirilmiştir. Sonuç olarak çalışmamızın amacı doğrultusunda Tip 2 diyabetlilerde kardiyovasküler risk BAİ ile pozitif yönde anlamlı ilişki VAİ ile pozitif yönde anlamlı ilişki ve SYİ ile negatif yönde anlamlı ilişki tespit edilmiştir (p0.05). Çalışmamızda Tip 2 diyabetli bireylerde kardiyovasküler riskin değerlendirilebilmesinde SYİ, BAİ ve VAİ değerlerinin kullanılabileceği öngörülmektedir. Ancak, Tip 2 diyabetlilerde kardiyovasküler riskin değerlendirilmesinde kullanılan indekslerle ilişkili daha geniş çaplı çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır
Özet (Çeviri)
In this study, in the evaluation of cardiovascular risk factors in individuals with Type 2 Diabetes; This study was conducted to examine the effects of abdominal obesity, nutritional status and some biochemical parameters. The study was conducted with 78 individuals diagnosed with Type 2 Diabetes Mellitus (Type 2 DM) between the ages of 18-65. Routinely done to patients by their doctors; Biochemical blood parameters of HDL cholesterol (HDL-C), LDL cholesterol (LDL-C), VLDL cholesterol (VLDL-C), triglyceride (TG), total cholesterol, HOMA-IR, fasting glucose, HbA1c and TSH were taken. Participants' anthropometric measurements, Healthy Eating Index (HEI), Pittsburgh Sleep Quality Scale (PSQI), Visceral Adiposity Index (VAI), Body Adiposity Index (BAI) and biochemical parameters were evaluated. In conclusion, in line with the purpose of our study, a positive significant relationship was found between cardiovascular risk and BAI in Type 2 diabetes patients, a positive significant relationship with VAI and a negative significant relationship with HEI (p0.05).In our study, it is predicted that HEI, BAI and VAI values can be used to evaluate cardiovascular risk in individuals with Type 2 diabetes. However, there is a need for larger studies related to the indices used in the assessment of cardiovascular risk in Type 2 diabetes patients