Postmenopozal osteoporozda kinezyofobi sıklığı ve kinezyofobinin ağrı, yaşam kalitesi, düşme korkusu, denge ve depresyon ile ilişkisi
Incidence of kinesiophobia in postmenopausal osteoporosis and its relationship with pain, quality of life, fear of falling, balance and depression
  1. Tez No: 753975
  2. Yazar: ÜMMÜGÜLSÜM ŞERBET
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLAY EKEN GEDİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Osteoporoz (OP) görülme riski yaşla birlikte artmakta olup özellikle postmenopozal dönemdeki kadınlarda önem kazanır. Frajilite fraktürleri olmadığı sürece ağrısız, sessiz bir hastalık olarak bilinir. Ancak, OP hakkında yetersiz veya yanlış bilgi, yanlış hastalık algısı gibi nedenler ile ağrısız olsa bile osteoporotik bireylerde kinezyofobi gelişiyor olabilir. Osteoporotik hastalar düşme korkusu ve günlük fiziksel aktivitesi esnasında frajilite fraktürü gelişebileceği korkusu ile hareket etmekten korkabilir ve aktivitelerini kısıtlayabilirler. Ayrıca osteoporozlu kişilerde yaşam kalitesinin bozulması, depresyon, denge bozukluğu ve düşme korkusunun eşlik etmesi beklenebilir. Bu çalışmanın amacı, postmenopozal OP ve osteopenide kinezyofobi düzeyini değerlendirmek ve kinezyofobinin sosyodemografik özellikler, yaşam kalitesi, ağrı, denge, düşme korkusu ve depresyon ile ilişkisini saptamaktır. Bu çalışmaya Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon polikliniğine başvuran 40 postmenopozal osteoporoz(OP), 40 postmenopozal osteopeni (OPN) tanısı alan hasta ve 40 normal kemik mineral yoğunluğuna sahip postmenopozal kadın dahil edildi. Katılımcıların sosyodemografik özellikleri kaydedildi.Kemik mineral yoğunluğu (KMY) değerleri, son bir yıl içinde yaptırdıkları Dual enerji x ışını absorbsiyometri (DEXA) ölçüm sonucuna göre değerlendirildi. Kinezyofobinin değerlendirilmesi için Tampa kinezyofobi ölçeği (TKÖ), düşme korkusu için Uluslararası düşme etkinlik skalası (UDES), denge için Berg denge ölçeği (BDÖ) ve Zamanlı kalk yürü testi (ZKYT), depresyon için Beck depresyon envanteri (BDE), ağrı için Vizüel analog skala (VAS) ve yaşam kalitesi için Avrupa Osteoporoz Birliği Yaşam Kalitesi Sorgulaması Formu (QUALEFFO-41) kullanıldı. Çalışmamızda OP ve OPN gruplarında TKÖ skorları kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksekti (p0,05).OP'li grupta VAS ortalamalarının kontrol (p0,05).
Özet (Çeviri)
The risk of osteoporosis (OP) increases with age and is especially important in postmenopausal women. It is known as a painless and silent disease unless there are fragility fractures. However, even if it is painless, kinesiophobia may develop in osteoporotic individuals due to insufficient or wrong information about OP and wrong perception of the disease. Osteoporotic patients may be afraid to move and limit their activities due to the fear of falling and the fear of fragility fracture during daily physical activity. In addition, deteriorating quality of life, depression, balance disorder and fear of falling can be expected in people with osteoporosis. The aim of this study is to evaluate the level of kinesiophobia in postmenopausal OP and osteopenia and to determine the relationship of kinesiophobia with sociodemographic characteristics, quality of life, pain, balance, fear of falling and depression. In this study, 40 postmenopausal osteoporosis (OP) patients, 40 postmenopausal osteopenia (OPN) patients and 40 postmenopausal women with normal bone mineral density who applied to the Physical Medicine and Rehabilitation outpatient clinic of Adıyaman Training and Research Hospital were included. The sociodemographic characteristics of the participants were recorded. Bone mineral density (BMD) values were evaluated according to Dual energy x-ray absorptiometry (DEXA) measurement results made within the last year. In the evaluation, Tampa kinesiophobia scale (TKS) for kinesiophobia, Falls Efficacy Scale International (FES-I) for fear of falling, Berg balance scale (BBS) and Timed up and go test (TUG) for balance, Beck depression inventory (BDI) for depression, Visual analog scale (VAS) for pain and Quality of Life Questionnaire of the European Foundation for Osteoporosis (QUALEFFO-41) for quality of life were used. In our study, TKS scores in the OP and OPN groups were statistically significantly higher than the control group (p0.05). It was found that the mean of VAS in the OP group was statistically significantly higher than the control (p0.05). The mean FES-I in the OP group were statistically significantly higher than the control group (p0.05).