Postmenopozal osteoporoza bağlı torakal kifozu olan hastalarda postürü düzeltmeye yönelik kinezyo bantlamanın kifoz açısı, ağrı ve denge üzerine etkisinin araştırılması
Effıcacy of kınesıotapıng for posture correctıon on dorsal kyphosıs angle, paın and balance ın patıents wıth osteoporosıs-assocıated kyphosıs
- Tez No: 462749
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE SEMA ÖNCEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı osteoporoza bağlı kifozu olan hastalarda postür düzeltmeye yönelik kinezyo bantlamanın ağrı, dorsal kifoz açısını azaltma ve denge üzerine rutin osteoporoz ve denge egzersizlerine ek bir yarar sağlayıp sağlamadığının araştırılmasıdır. Materyal Metot: Osteoporoz tanısı almış ve inklinometre ile ölçülen dorsal kifoz açısı 40 derecenin üzerinde olan 42 hasta çalışmaya alındı. Hastalar randomize edilerek iki gruba ayrıldı. A grubuna (n=22) konvansiyonel osteoporoz egzersiz programı (germe, güçlendirme ve denge egzersizleri), B grubuna (n=20) bu tedaviye ek olarak postür düzeltici kinezyolojik bantlama yapıldı ve hastalar 6 hafta boyunca izlendi. Hastaların statik denge değerlendirmesi ''Kinestetic Ability Trainer'' (Kinestetik Beceri Eğitim) (sport KAT 1700) cihazı ile, fonksiyonel denge değerlendirmesi Berg Denge Ölçeği ile yapıldı. Dorsal kifoz açıları dijital inklinometre kullanılarak ölçüldü. Hastaların ağrı değerlendirmesi Vizuel Analog Skala (VAS) kullanılarak yapıldı. Dorsal kifoz açısı, sportkat ve Berg Denge Ölçeği ile denge değerlendirilmesi, VAS ile ağrı değerlendirmesi tedavi öncesi, 3.hafta ve 6. haftada değerlendirilirken; kinezyotape bantlama yapılan grupta bu değerlendirmelere ek olarak bantlama sonrası anlık sportkat ile denge değerlendirmesi ve dijital inklinometre ile dorsal kifoz açısı ölçümü tekrarlandı. Bulgular: Her iki grup arasında yaş, boy, eğitim düzeyi, menapoz yaşı, kronik hastalık öyküsü, kırık varlığı açısından anlamlı fark yoktu (p>0.05). Ancak VKI açısından değerlendirildiğinde iki grup arasında anlamlı fark saptandı ve B grubunda daha yüksek bulundu (p:0.007). Hastaların DXA ölçümleri karşılaştırıldığında, A grubunda L1-L4 T-skoru ve KMY ölçümleri daha düşük saptandı (p0.05). Dorsal kifoz açısı ölçümlerinde başlangıç, üçüncü ve altıncı hafta değerlendirmelerinde gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı (p>0.05). Grup içi değerlendirmelere bakıldığında her iki grupta da başlangıç ile altıncı hafta değerleri karşılaştırıldığında A grubunda anlamlı fark saptanmazken (p>0.05), B grubunda anlamlı fark saptandı (p0.05). Grup içi değerlendirmelerde başlangıç ile altıncı hafta değerleri karşılaştırıldığında her iki grupta da değerler arasında anlamlı fark saptandı (p0.05). Grupların kendi içindeki VAS skoru değerlendirmelerine bakıldığında, başlangıç ile altıncı hafta değerleri arasında her iki grupta da anlamlı fark saptandı (p0.05).
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of that study is to search whether kinesio tape for posture correction in patients with osteoporosis-associated kyphosis provides additional benefits to routine osteoporosis and balance exercises on pain, reduction of dorsal kyphosis angle and balance or not. Material Method: Forty-two patients who are diagnosed with osteoporosis and over 40 degrees of dorsal kyphosis measured by inclinometer are taken in the study. The patients are randomized and divided into two groups. It is done conventional osteoporosis exercise program (stretching, strengthening and balance exercises) in group A (n = 22), posture correction kinesiological banding in addition to this treatment in group B (n = 20) and patients are followed for 6 weeks. Patients' static balance evaluation is performed with the“Kinestetic Ability Trainer”(sport KAT 1700) device and the functional balance evaluation with the Berg Balance Scale. Dorsal kyphosis angles are measured using a digital inclinometer. Patients' pain assessment is done using Visual Analog Scale (VAS). Dorsal kyphosis angle, Sportkat and balance evaluation with Berg Balance Scale, pain assessment with VAS was evaluated before treatment, at 3rd week and at 6th week; in addition to these evaluations, the kinesiotape banding group was reevaluated with a post-tapping balance and a dorsal kyphose angle measurement with a digital inclinometer. Symptoms: There is no significant difference between the two groups in terms of age, height, educational level, menopause age, chronic disease history, and presence of fracture (p>0.05). However, when evaluated in terms of BMI, there is a significant difference between the two groups and it is found higher in group B. When DXA measurements of patients are compared, L1-L4 T-score and BMD measurements are lower in group A (p 0.05). At the beginning, there is no significant difference between the groups in the measurements of dorsal kyphosis angle evaluated at the third and sixth week (p> 0.05). When the values of initial and sixth week are compared in both groups, no significant difference is found in group A (p> 0.05) whilst a significant difference is found in group B (p 0.05). When the initial and sixth week values are compared in the intra-group evaluations, there is a significant difference between the values in both groups (p 0.05). When the VAS scores of the groups are examined, there is a significant difference between the initial and sixth week values in both groups (p 0.05).