Korkuteli Sinaneddin medresesi'nin deprem etkisi altında yapısal davranışının değerlendirilmesi
Structural behavior evaluation of Korkuteli Sinaneddin madrasah under the earthquake effect
- Tez No: 753988
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET FENKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
21. yüzyılda her geçen gün yeni teknolojik gelişmeler yaşanmaktadır. Ancak hiç şüphesiz gelişmeler tarihi yapılar ve değerler üzerinden devam etmektedir. Anadolu'da ve dünyanın her yerinde teknolojik gelişmeler öncesinde yaşanan zamanlara da tanıklık eden tarihi yığma yapılar medeniyetlerin en güzel yansımasıdır. Günümüzde dahi çoğu yeniliğin deneme-yanılma-gözetleme yöntemleri ile devam ettiği aşikardır. Hal böyle olunca mevcut yapıların geleceğe sağlam ve güvenle aktarılması önümüzdeki kuşakların da yararlanması açısından büyük önem arz etmektedir. Ancak ne yazık ki günümüzde yaşanan doğal afetler ve beşerî faktörler sebebiyle tarihi yığma yapılar fiziksel olarak zarar görmekte, hatta bazen aldıkları ağır hasar sebebiyle kamu güvenliği açısından yıkılmak zorunda kalmaktadırlar. Geçmişin tanığı geleceğin öncüsü olan bu yapıların kaybedilmemesi önemli olmakla beraber yaşanacak doğal ve beşerî afetler öncesi bazı yapısal davranışlar tahmin edilerek, bu yapıların davranışlarının değerlendirilmesi ve buna göre hareket edilmesi gerekmektedir. Çalışmada tarihi yığma yapılar hakkında verilen bilgiler ışığında bu yapıların modelleme teknikleri ve analiz yöntemlerine değinilmiştir. Antalya'nın Korkuteli ilçesinde bulunan ve tarihi 1319 yılına dayanan Sinaneddin Medresesi modellenmiş ardından yapının herhangi bir afet esnasında göstereceği davranışının tahmini olarak saptanması için analizler yapılmıştır. Yapılan modellemede deprem kaynaklı kuvvetli yer hareketi için de söz konusu yapının bulunduğu alanın zemin yapısına uyan sismik kayıtlar kullanılmıştır. Çalışmanın sonuç aşamasında yapılan modellemeler ve analizler ardından tarihi yapının deprem etkisi altında yapısal davranışı yorumlanarak çeşitli değerlendirmelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the 21st century, new technological developments are experienced every day. However, there is no doubt that developments continue on historical structures and values. Historical masonry structures, which also witness the times before technological developments in Anatolia and all over the world, are the most beautiful reflection of civilizations. Even today, it is obvious that most innovations continue with trial-and-error-surveillance methods. As such, it is of great importance that the existing structures are transferred to the future in a solid and safe manner for the benefit of future generations. However, unfortunately, due to natural disasters and human factors today, historical masonry structures are physically damaged, and sometimes even have to be demolished in terms of public safety due to the heavy damage they receive. Although it is important not to lose these structures, which are the witnesses of the past and the pioneers of the future, some structural behaviors should be predicted before the natural and human disasters to be experienced, and the behavior of these structures should be evaluated and acted upon. In the study, in the light of the information given about historical masonry structures, modeling techniques and analysis methods of these structures are mentioned. The Sinaneddin Madrasa, which is located in the Korkuteli district of Antalya and dates back to 1319, was modeled, and then analyzes were made to predict the behavior of the building during any disaster. In the modeling, seismic records that match the ground structure of the area where the said structure is located were used for strong ground motions caused by earthquakes. After the models and analyzes made at the conclusion of the study, the structural behavior of the historical building under the influence of earthquakes was interpreted and various evaluations were made.