Muris muvazaası
Collusion of legator
  1. Tez No: 753989
  2. Yazar: HATİCE KAYALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERA REYHANİ YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Tezimizin konusunu öğretide ve uygulamada en çok karşılaşılan muvazaa türü olan muris muvazaası oluşturmaktadır. Muris muvazaası uygulamada çokça ortaya çıkmakla birlikte kanuni olarak bir düzenleme yapılmamış olması sebebiyle muris muvazaasında özellik arz eden durumlarda doktrinde farklı görüşler ortaya çıkmaktadır. Tezimizde doktrindeki farklı görüşlere de yer verilerek muris muvazaası incelenmiştir. Tezimizin birinci bölümünde konunun daha iyi anlaşılabilmesi adına öncelikle muvazaa kavramı, tanımı, unsurları, benzer hukuki ilişkilerle karşılaştırılması ve muvazaanın hüküm sonuçları açıklanmıştır. İkinci bölümde ise, muris muvazaasının tanımı, murisi muvazaaya yönelten sebepler, muris muvazaasının unsurları, hüküm ve sonuçları, muris muvazaasına konu olan hukuki işlemler incelenmiştir. Son olarak üçüncü bölümde ise, muris muvazaasına karşı mirasçıların yasal hakları açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of our thesis is the collusion of legator which is the most common type of collusion in teaching and practice. Although the legator's fictitious transaction occurs a lot in practice, also there is no legal regulation. In that case different opinions emerge in the doctrine in cases that are peculiar to the legator collusion. Our thesis focus on the collusion of legator which has been examined by including different views in the doctrine. Our study is consisting of three parts. In the first part of thesis, first of all; the concept of collusion, its definition, its elements, comparison with similar legal relations and the results of collusion are explained in order to better understand the subject. In the second part, definition of the legator collusion, the reasons that lead the legator to the collusion, the elements, provisions and results of the legator collusion and the claims about the case that is the subject of the legator collusion. Lastly, in the third part, the legal rights of the heirs against the fictitious transaction of the legator are tried to be explained.