Carfilzomib dirençli multipl miyelom hücrelerinde kanser testis antijenlerinin ifadelerinin araştırılması
Investigation of expression of cancer testis antigens in carfilzomib-resistant multiple myeloma cells
- Tez No: 754070
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLARA AKÇORA YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Multipl miyelom (MM), kemik iliğinde aşırı miktarda tek tip antikor üreten anormal plazma hücrelerinin proliferasyonu sonucu oluşan ve klinik anemi, böbrek yetmezliği, kemik yıkımı ve hiperkalsemi bulgularının varlığı ile karakterize edilen en yaygın ikinci hematolojik kanser tipidir. Son yıllarda tedavisindeki çarpıcı gelişmelere rağmen çoğu hastanın kaçınılmaz bir şekilde relaps ve mevcut tedavilere dirençli hale gelmesinden (refrakter) dolayı MM hâlâ öldürücü maligniteler arasında yer almaktadır. MM'da proteazom inhibisyonu, hücre içi proteinlerin birikip hücrenin ölümüne sebep olmasından dolayı ilk nesil PI'ü Bortezomib (BTZ) MM hastalarının sağ kalım sürelerini iyileştirmede devrim yaratmıştır. İkinci nesil PI'ü Karfilzomib (CFZ), klinikte BTZ dirençli hastalarda oluşan direncin üstesinden gelerek ölüm riskinde önemli bir azalma sağlamaktadır. Ancak, relaps/refrakter hastaların tedavi rejimlerinde kullanılan CFZ'e karşı gelişen direncin üstesinden gelebilmek için MM'da maligniteyi yönlendiren moleküler mekanizmaların daha iyi anlaşılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Kanser/Testis Antijenleri (CTA'lar), fizyolojik koşullar altında ekspresyonu testis ile sınırlı olan ancak birçok kanser çeşitlerinde ekspresyonu artan bir protein grubu olmalarından dolayı immünoterapi için çekici hedeflerdir. MM hücre hatları ve MM hastalarından elde edilen primer hücrelerde farklı CTA'ların farklı seviyede eksprese edildikleri tespit edilmiştir. Bu çalışmada, ilk defa iki farklı CFZ dirençli MM hücre hattında CTA ailesi üyelerinden MAGE-C1, MAGE-C2, MAGE-A3, COX6B2, KIAA0100, LDH-C4, ve SPATA19'un mRNA ifade seviyeleri kantitatif PCR (qPCR) yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. qPCR sonuçları, ilgili genlerin mRNA ekspresyon seviyelerinin CFZ hassas RPMI 8226 ve U266 hücrelerine kıyasla CFZ dirençli hücrelerde istatistiksel olarak anlamlı şekilde azaldığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Multiple myeloma (MM) is the second most common hematological cancer that results from the proliferation of abnormal plasma cells producing excessive amounts of one type of antibody in the bone marrow and is characterized by the presence of clinical symptoms of anemia, renal failure, bone destruction, and hypercalcemia. Despite the dramatic improvements in the treatment of MM in recent years, MM is still among the lethal malignancies, as most patients inevitably relapse and become refractory to current therapies. As proteasome inhibition in MM leads to the accumulation of intracellular proteins to cause cell death, the first generation PI, Bortezomib, has revolutionized the survival of MM patients. The second generation PI, Carfilzomib (CFZ), significantly reduces the risk of death by overcoming the resistance in clinically BTZ resistant patients. However, a better understanding of the molecular mechanisms driving malignancy in MM is needed to overcome the resistance to CFZ used in the treatment regimens of relapsed/refractory patients. Cancer/Testicular Antigens (CTAs) are attractive targets for immunotherapy as they are a group of proteins whose expression is limited to the testis under physiological conditions but increased in many types of cancer. It was determined that different CTAs were expressed at different levels in MM cell lines and primary cells obtained from MM patients. In this study, mRNA expression levels of CTA family members MAGE-C1, MAGE-C2, MAGE-A3, COX6B2, KIAA0100, LDH-C4, and SPATA19 were determined for the first time in two different CFZ-resistant MM cell lines using quantitative PCR (qPCR) method. qPCR results show that the mRNA expression levels of the genes involved are significantly reduced in CFZ-resistant cells compared to CFZ-sensitive RPMI 8226 and U266 cells. As a result, it has been seen that the mechanisms that play a role in determining the levels of the relevant CTA proteins in CFZ-resistant MM cells and their stabilization at the post-translational level need to be studied in detail.