Daha önce hiç antipsikotik ilaç kullanmamış şizofreni hastalarında anormal istemsiz hareketler ve silik nörolojik belirtiler: Karşılaştırılmalı bir çalışma
Abnormal involuntary movements and soft neurological signs in antipsychotic naive schi̇zophreni̇a patients: A Comparative study
  1. Tez No: 754087
  2. Yazar: AYDIN KURT
  3. Danışmanlar: UZMAN MAKBULE ÇİĞDEM AYDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Her ne kadar 1950'li yıllarda klorpromazinin keşfinden sonra hastalarda artmış bir sıklıkta gözlenmeye başlayan hareket bozuklukları tedavinin kısa ve uzun dönem motor etkileri olarak kabul edilmişse de; şizofreni hastalarında istem dışı hareketlerin görüldüğü, antipsikotik tedavinin keşfinden önce Bleuler (1911) ve Kraepelin tarafından bildirilmiştir. Yapılan çalışmalarda da anormal istemsiz hareketler ve silik nörolojik belirtilerin antipsikotik ilaç kullanımından bağımsız olarak şizofreni hastalarında sağlıklı bireylere göre daha fazla oranda görüldüğü bildirilmiştir. Bu çalışmada antipsikotik ilaç alan ve almayan şizofreni hastaları ile sağlıklı kontrol grubunda, Anormal İstemsiz Hareketleri Değerlendirme Ölçeği (AİMS) ve Silik Nörolojik Belirtileri Değerlendirme Ölçeği (NES) uygulanarak, anormal istemsiz hareketler ve silik nörolojik belirtilerin görülme sıklıkları ve bu belirtilerin oluşumunda etkili olabilecek sosyodemografik özellikler, antipsikotik ilaç kullanımı, hastalık süresi ve klinik belirtiler gibi değişkenlerin olası etkileri karşılaştırılmalı olarak araştırılmaya çalışıldı. Çalışma sonunda hem silik nörolojik belirtiler hem de diskinezi şizofreni gruplarında sağlıklı kontrol grubuna göre istatiksel olarak anlamlı düzeyde daha fazla görüldü. Ancak ekstremitelerde görülen diskinezi dışında ilaç alan ve almayan gruplar arasında anormal istemsiz hareketler ve silik nörolojik belirtilerin görülmesi açısından herhangi bir farklılık gözlenmedi. Sosyodemografik özellikler, hastalık süresi ve klinik belirtilerle diskinezi arasında herhangi bir bağlantı tespit edilemedi. İlaç almayan hasta grubunda yaşla, ilaç alan hasta grubunda ise hastalık süresi ve pozitif belirtilerle bazı NES alt ölçek puanları arasında pozitif bir ilişki bulundu ancak bu bulguların klinik önemi tartışmalıdır. Çalışmada hem nörolojik silik belirtilerin hem de orofasiyal diskinezinin şizofreni grubunda sağlıklı gruba göre daha fazla görülmesi, bazı nörolojik belirtilerin hastalığın bir parçası ya da ilaç etkisinden çok gelişimsel bir süreç olabileceğini düşündürüyor. Ayrıca bu çalışma, tüm hareket bozukluklarının ilaca bağlanmaması için antipsikotik tedaviye başlamadan önce ayrıntılı bir hareket bozukluğu değerlendirmesi yapılmasının önemini bir kez daha vurgulamıştır.
Özet (Çeviri)
The prevalance of movement disorders in patients with schizophrenia increased after the discovery of chlorpromazine in 1950's and this movement disorders has been admitted to the short and long term effects of antipsychotic drugs. But involuntary movement symptoms in patients with scizophrenia has been mentioned by Bleuler and Kraepelin before the discovery of antipsychotic drugs. Studies have showed that abnormal involuntary movements and soft neurological signs are more prevalant in schizophrenia than their healty comparisons regardless of antipsychotic use. The aim of this study was trying to find the prevalance rates of abnormal involuntary movements and soft neurological signs by applying 'Abnormal İnvoluntary Movement Scale' (AİMS) and 'Neurological Examination Scale' (NES) to scizophrenia patients and healty subjects. Additionally, we tried to determine the effects of sosyodemografic variables, antipsychotic use, duration of ilness and clinical symptoms on this signs. At the end of the study we found that, soft neurological signs and dyskinesia were seen more frequently in sciozphrenia patients than healty subjects. But there was no difference between schizophrenia groups except the dyskinesia at the extremities. We did not find any correlation between dyskinesia and other variables. There was a positive correlation between age and NSS in never treated group. İn addition, we found a weak association with duration of illness, positive symptoms and some NES subscale points but the clinical importance of these findings are argumental. İn conclusion, we found that both neurological soft signs and orofacial dyskinesia are more prevalent in schizophrenic patients compared to healty subjects. These findings support the suggestion that some neurological signs may be a part of the disease or the developmental process rather than a medication effect. Again, this study stresses the importance of the assessment of all movement disorders before initiating antipsychotic treatment in order to avoid an over-diagnosis of all movement disorders as drug side-effects.