Evde bakım hastalarına bakım veren kişilerde depresyon bulgusu ve tükenmişlik düzeylerinin incelenmesi
Investigation of depression and burnout levels in the caregivers of home-care patients
  1. Tez No: 754135
  2. Yazar: MEHMET MUSTAFA SÖYLEMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAFAK TANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Evde Sağlık Hizmetleri tarafından takipli olan yakınlarına ev ortamında bakım veren kişilerde depresyon bulgusu ve tükenmişlik düzeylerini belirlemek ve ilişkili etmenlerin saptanmasıdır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipte yürütülen bu çalışmanın evrenini İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Evde Sağlık Hizmetleri birimine kayıtlı ve bakımını üstlenen bir aile üyesine sahip 2502 birey oluşturmuştur. Örneklem büyüklüğü %50 prevalans, %95 güven aralığı, %5 hata payı ile 333 kişi olarak hesaplanmış, hedeflenen kişi sayısının %86'sına (n= 288) ulaşılabilmiştir. Çalışmanın bağımlı değişkenleri depresyon bulgusu varlığı ve tükenmişlik durumudur. Depresyon bulgusu için Beck ve ark.'ları tarafından erişkin ve adolesanların depresyon bulgularını ölçmek amacıyla geliştirilen Beck Depresyon Envanteri (BDE) kullanılmıştır. Tükenmişlik durumu, Maslach ve Jackson tarafından geliştirilen Maslach Tükenmişlik Ölçeği (MTÖ) ile ölçülmüştür. Bakım veren kişinin ve alan kişinin özellikleri, bakım verilen hane ve verilen bakım ile ilgili özellikler bağımsız değişkenleri oluşturmaktadır. Araştırma verileri anket ve ölçek aracılığıyla toplanmıştır. Tüm bağımsız değişkenler için tanımlayıcı istatistikler hesaplanmıştır. Veri analizinde ki-kare testinin yanı sıra Mann Whitney U, Spearman Rho korelasyon testi, Lojistik regresyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 52,74± 10,62 olup %74,3'ü kadınlardan oluşmaktadır. Araştırmaya katılanların %66'sı eşinin olduğunu ve bu kişilerin de %96'sı eşiyle beraber yaşadığını bildirmiştir. Katılımcıların yarısı bakım verenlerin kızı iken dörtte biri oğludur. Bakım verenlerin %38,4'ü ilkokul mezunu olup %39,2'si ev hanımı, %15,6' sı işsiz ve %27,4'ü emeklidir. Bakım sürecinde katılımcılar arasında her beş kişiden dördü kısıtlanma hissi yaşamış, %67,7'sinin kendine ayırdığı zaman azalmış ve yaklaşık yarısının sosyal ilişkileri azalmıştır. Yaşanılan hanelerde %45,1 oranında gelir gidere denk ve yaklaşık yarısında bakım alan yaşlının giderleri kendi geliriyle karşılanmaktadır. Katılımcıların %86,8'i gün içerisinde 12 saatten daha fazla süreyle bakım vermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the levels of depression and burnout, and their relation with other factors within the caregivers who take care of their relatives at home, and who are followed by İzmir Bozyaka Education and Research Hospital Medical Home unit. Materials and Methods: This cross-sectional study consists of 2502 individuals each of who have a registered family member to the İzmir Bozyaka Education and Research Hospital Medical Home unit. The sample size was calculated as 333 people with 50% prevalence, 95% confidence interval and 5% margin of error, and 86% (n=288) of the targeted number have been reached. The presence of signs of depression and burnout are the dependent variables of the study. In order to analyze depression symptoms, The Beck Depression Inventory (BDI), which was developed by Beck et. al. to measure depression symptoms of adolescents and adults, had been used. The burnout was measured with the Maslach Burnout Inventory (MBI) which was developed by Maslach and Jackson. The characteristics of the caregiver and the patient, the qualities of the house and the caregiving process are the independent variables of the study. The data was collected through questionnaires and the scale. For all the independent variables, descriptive statistics were calculated. For data analysis, in addition to the chi-square test were used the Mann Whitney U, Spearman Rho correlation test, and Logistical regression analysis. Results: The average age of the participants is 52.74± 10.62, and 74.3% of them are women. 66% of the respondents stated they have a spouse and 96% of them live together. Half of the participants are the daughters of the patients, while a quarter are the sons. 38.4% of the caregivers are graduated from primary school, 39.2% are housewives, 15.6% are unemployed and 27.4% are retired. During the caregiving process, each four participant out of five experienced a sense of restriction, 67.7% of them had less time for themselves, and about half of them had less social relations. In the households, 45.1% of the participants have equal income to their expenses, and about half of the patients' expenses are covered by their own income. 86.8% of the caregivers provide more than 12 hours of care within a day.