Evde bakım alan hastalarına bakım verenlerin tükenmişlik düzeyleri ve etkileyen faktörler
Burnout syndrome in domiciliary caregivers and affecting factors
  1. Tez No: 522824
  2. Yazar: YASEMİN KAPLAN SAY
  3. Danışmanlar: UZMAN ÖZLEM SUVAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
GİRİŞ-AMAÇ: Evde Sağlık Hizmeti, hekimlerin önerileri doğrultusunda yaşlı, engelli ve hasta kişilere, aileleri ile yaşadıkları ortamda, sağlık ekibi tarafından rehabilitasyon, fizyoterapi, psikolojik tedavi de dahil tıbbi ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde sağlık ve bakım ile takip hizmetlerinin sunulmasını ifade eder. Yaşlanan toplumun bir gerçeği olan Evde Sağlık Hizmeti, evde sağlık hastasının ailesinin büyük oranda kaygı, stres, suçluluk, depresyon ve çeşitli psikolojik sıkıntılar ile mücadele ettiğini görmemizi ve bakım yüküyle baş etmek zorunda kalan bakım verenlerin sorunlarıyla da yüzleşmemizi sağlamıştır. Bu şekilde bakım verenlerde meslek hastalığı sayılabilecek şekilde sık kronik ağrılar, psikolojik rahatsızlıklar ve tükenmişlik oluştuğu görülmektedir. Maslach'a göre tükenmişlik“İşi gereği insanlarla yoğun bir ilişki içerisinde olanlarda görülen duygusal tükenme, duyarsızlaşma ve düşük kişisel başarı hissi”şeklinde tanımlanmaktadır. Çalışmamızda bakım verenlerde (BV) Tükenmişlik Sendromu varlığını ve etkileyen faktörleri belirlemektir. GEREÇ-YÖNTEM: Hastanemiz Evde Sağlık Birimince takip edilen hastalara bakım veren 400 kişiye, yüz yüze görüşülerek, anket ve Maslach Tükenmişlik Ölçeği uygulanmıştır. Veriler SPSS 20 ile analiz edilmiştir. BULGULAR: Hastaların %64'ü tam bağımlı ve ortalama yaşı 80'di. En sık tanı Serebrovasküler Hastalık (%35) olarak bulundu. BV'lerin ortalama yaşı 53 ve %75'i kadın ve akrabaydı. BV'lerin %36'sının en az bir kronik hastalığı vardı ve %20'si psikolojik tedavi görmekteydi. BV'in %29'una ev işlerine yardım eden bir kişi vardı ve %60'ının kendi maddi geliri vardı. BV'lerin %11'i bakım verdiği için ücret almakta olup, sadece %22'si engelli yardım ödemesi almaktaydı. Evde Sağlık Hizmetlerinden faydalanan hastalarının ailelerine ekonomik yükü yaklaşık olarak ailenin yıllık toplam giderinin %10'u kadardı. BV'in ortalama Maslach Tükenmişlik Ölçeği puanı 62 bulundu.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Home Health Service refers to the provision of health care and follow-up services to meet the medical needs of the elderly, disabled and sick people, including their rehabilitation, physiotherapy, psychological treatment by the health team in the environment where they live with their families. The Home Health Service, a fact of the aging society, has enabled us to see that the family of home care patients are struggling with anxiety, stress, guilt, depression, and various psychological distress, and has been confronted to the problems of caregivers who have to cope with their burden of care. In this way, frequent chronic pains, psychological disorders and burnout occur in caregivers, which can be considered as occupational diseases. According to Maslach, burnout is defined as an emotional exhaustion, depersonalization and low sense of personal accomplishment in individuals who have an intense relationship with people because of their jobs. In our study, we determined the presence of Burnout Syndrome in caregivers and the factors affecting them. MATERIAL AND METHOD: A questionnaire and Maslach Burnout Inventory (MBI) was administered to 400 caregivers by Home Health Services Unit of Health Sciences University Ankara Diskapi Training and Research Hospital via face-to-face survey. All data set were analizedwith SPSS 20th version. RESULTS: Mean age of 400 people was 80 and 64% of 400 was fulldependent to caregivers and bed. The most frequent diagnosis was Serebrovascular Disease (%35). The mean age of the patients was 53 and 75% were women and are relatives. 36% of the caregivers' have had at least a chronic disease, and 20% were receiving psychological treatment. 29% of the caregivers' had a housekeeper and 60% had their own financial income. 11% of the caregivers' were paid for providing care and only 22% were receiving disability payment. The economic burden of the patients who benefit from Home Health Services to their families was approximately 10% of the total annual expenditure of the family. The caregivers' mean Maslach Burnout Inventory score was 62.