Dünya, Mars ve Ay'da yerel kaynaklar ile üretilen betonlardan yapılmış yapıların sonlu elemanlar yöntemi ile tasarlanması ve karşılaştırılması
Design and comparison of structures made of concrete made with local resources on the Earth, Mars and the Moon with the finite element method
  1. Tez No: 754207
  2. Yazar: ÜMİT AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SADIK ALPER YILDIZEL, DR. ÖĞR. ÜYESİ YAĞMUR DİKİCİAŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
İnsanlık tarihinde uzay yolculukları her zaman merak edilen ve bilim insanları tarafından üzerinde çalışmalar yapılan konulardan biri olmuştur. İnsanlı uzay yolculuğunun başlangıcı 1961 yılında Dünya'ya yakınlılığıyla bilinen Dünya'nın uydusu Ay'a yapılmıştır. Ay'a yapılan yolculukla beraber başka gezegenlere yolculuk yapma fikri ortaya çıkmıştır. Bu fikrin ortaya çıkması ve teknolojinin ileriye gitmesiyle bu çalışmalar hız kazanmıştır. Dünyada yaşanan aşırı nüfus artışı, kaynakların tükenmesi, iklim değişiklikleri, biyolojik çeşitliliklerin yok edilmesi, meteor çarpmaları, salgınlar, nükleer savaşlar vb. durumlar insan ırkını tehdit edip, insanlığı yeni yaşanabilir bir Dünya arayışına yöneltmiştir. İnsan kolonilerinin Mars/Ay gezegenlerine üslerin kurulabilmesi ve kolonilerin bu gezegenlerde yaşabilmeleri için iklim özellikleri, yer çekimi, depremler, radyasyon gibi parametreler Dünya'dan farklılık gösterdiğinden kullanılan yapı malzemesi de farklılık gösterecektir. Ay/Mars ortamına malzemenin Dünya'dan tedarik edilmesi fazla maliyet, uzun zaman ve dünyadaki kaynakların da azaldığını düşünüldüğünde mümkün olmayacaktır. Bu nedenle kullanacağımız yapı malzemelerini Mars/Ay ortamından tedarik etmek yani yerinde kaynak kullanmak bizim için çok büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma kapsamında Ay gezegeninde Ay betonu, Mars gezegeninde kükürt betonu ve Dünya'da reaktif pudra betonu kullanılarak yapılacak olan yapıların deprem, rüzgar, sıcaklık, radyasyon ve meteroit çarpması gibi etkiler altında fizibilitesi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the history of humanity, space travel has always been one of the subjects that have been curious and studied by scientists. The beginning of manned space travel was made to the Moon, the satellite of the Earth, known for its proximity to the Earth, in 1961. With the journey to the Moon, the idea of traveling to other planets emerged. With the emergence of this idea and the advancement of technology, these studies gained momentum. Overpopulation in the world, depletion of resources, climate changes, destruction of biodiversity, meteor strikes, epidemics, nuclear wars, etc. These situations threaten the human race and lead humanity to seek a new livable World. In order for human colonies to establish bases on Mars/Moon planets and for colonies to live on these planets, the building materials used will also differ, as parameters such as climate characteristics, gravity, earthquakes, and radiation differ from Earth. It will not be possible to supply the material to the Moon/Mars environment from the Earth, considering the high cost, long time and decreasing resources on Earth. For this reason, it is very important for us to supply the building materials we will use from the Mars/Moon environment, that is, to use on-site resources. Within the scope of this study, the feasibility of the structures that will be constructed using Moon concrete on the Moon planet, sulfur concrete on the planet Mars and reactive powder concrete on the Earth under the effects of earthquake, wind, temperature, radiation and meteoroid impact were investigated.