SH-SY5Y nöroblastoma hücrelerinde oluşturulan parkinson hastalığı modelinde mitokondri hedefli tedavinin hücre koruyucu etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the cytoprotective effect of mitochondria targeted therapy in the parkinson disease model in SH-SY5Y neuroblastoma cells
  1. Tez No: 754208
  2. Yazar: KÜBRA ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK TAŞKIRAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Nöroloji, Tıbbi Biyoloji, Physiology, Neurology, Medical Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinirbilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Hücrelerin enerji metabolizmasında yer alan ana organel olan mitokondri sinyal iletiminden hücre ölümüne kadar birçok hücresel süreci kontrol eder. Bunun yanısıra nörodejeneratif hastalıkların ve daha birçok hastalığın patogenezine de katkıda bulunur. Son yıllarda doğrudan mitokondriyi hedefleyen ve mitokondride biriken çeşitli farmakolojik ajanlar geliştirilmiş olup birçok nörodejeneratif hastalık modelinde iyileştirici etkileri gözlemlenmiştir. Bu çalışmanın amacı mitokondri hedefli bir ajan olan Mitotempo'nun SH-SY5Y nöroblastoma hücrelerinde rotenon kaynaklı nörotoksisite üzerine koruyucu etkisinin olup olmadığının araştırılmasıdır. Yöntemler: İnsan nöroblastoma SH-SY5Y hücreleri 5x103 hücre/kuyuda olacak şekilde 96'lık plakalara ekildikten sonra 24 ve 48 saat boyunca farklı dozlarda rotenon ile inkübe edildi. Daha sonra, nöroprotektif etkisini değerlendirmek üzere rotenon tedavisinden 2 saat önce kültürlere çeşitli dozlarda MitoTempo (10, 100 ve 1000 µm) ilave edildi. Hücre canlılığı MTT testi ile değerlendirildi. Apoptotik hücre ölümü, Hoechst 33258 nükleer boyama ve western blot (bax, bcl2 ve kaspaz 3) analizi ile tayin edildi. Reaktif oksijen türlerinin (ROT) oluşumu 2',7'-diklorodihidrofloresein diasetat (DCFH-DA) oksidasyon yöntemi ile değerlendirildi. Ayrıca hücrelerdeki mitokondri yoğunluğu ve dağılımı MitoTracker yeşil boyaması ile floresan mikroskobunda incelendi. Sonuçlar: Çalışmanın sonuçları rotenon hücrelerde önemli ölçüde ve doza bağlı olarak sitotoksik etkiler gösterdiğini ortaya koydu (IC50=250 nM).
Özet (Çeviri)
Aim: Mitochondria are the main organelles involved in the energy metabolism and control several cellular processes from signaling to cell death. They also contribute to the pathogenesis of many diseases as well as neurodegenerative diseases. In recent years, various pharmacological agents that directly target and accumulate in the mitochondria have been developed, and their healing effects have been observed in many neurodegenerative disease models. In this study, we aimed to investigate the effects of MitoTempo, a mitochondria-targeted agent, on rotenone-induced neurotoxicity in SH-SY5Y neuroblastoma cells. Methods: SH-SY5Y cells were seeded into 96-well plates at 5x103 cells/well and incubated with different doses of rotenone for 24 and 48 hours. Then, various doses of MitoTempo (10, 100 and 1000 µm) were added into the cultures 2 hours prior to rotenone treatment to assess its neuroprotective effect. Cell viability was evaluated by MMT assay. Apoptotic cell death was determined by using Hoechst 33258 nuclear staining and western blot (bax, bcl2 and caspase 3). Formation of reactive oxygen species (ROS) was evaluated by 2',7'-dichlorodihydrofluorescein diacetate (DCFH-DA) oxidation method. Also, the activation of mitochondria was explored by using MitoTracker Green dye under fluorescence microscope. Results: Rotenone exhibited significantly and dose-dependently cytotoxic effects (IC 50=250 nM).