Acil servise travma nedeniyle başvuran ve kırık saptanan geriatrik hasta grubunda pandemi dönemindeki değişimin araştırılması
Investigation of change during the pandemic period in the group of geriatric patients who attended to the emergency department due to trauma and detected with A fracture
  1. Tez No: 754214
  2. Yazar: AHMET AKİF DURAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ERGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
65 yaş ve üstü popülasyon için travmatik patolojiler önemli bir morbidite ve mortalite nedenidir. Bunların nedenleri, tespit edilen patolojilerin dağılımı ve sıklığının araştırılması ve sınıflandırılması olası mortalite ve morbiditelerin önlenmesi açısından da önemli bir aşamadır. Tüm Dünya'da yayılarak pandemi vasfı kazanan COVID-19 enfeksiyonunun yayılmasının önlenmesi ve yavaşlatılması adına ülkemizde tam kapanma ve çeşitli kısıtlama kararları alındı. 65 yaş ve üstü popülasyonda sokağa çıkma kısıtlamalarına bağlı olarak travmaların sıklığı ve bunlara sekonder tespit edilen kırıkların ve ek yaralanmaların sıklığı ve tespit edilen patolojiler açısından değişiklik olması beklenmektedir. Bu çalışmanın birincil amacı, 65 yaş ve üstü popülasyonda travma nedeniyle yapılan acil servis başvurularında tespit edilen kırık ve ek yaralanmaların sınıflandırılması; ikincil amaç olarak pandeminin kontrol altına alınması amacıyla uygulanan tam kapanma ve yaşlı popülasyona yönelik kısıtlama tedbirlerinin acil servis başvurularında tespit edilen travmatik kırıkların ve ek yaralanmaların niteliği ve niceliğine etkisinin araştırılmasıdır. YÖNTEM Bu çalışma 15 Eylül 2019 ila 15 Eylül 2020 tarihleri arasında Ankara Şehir Hastanesi Acil Servisi'ne travma nedeniyle başvuran 65 yaş ve üstü popülasyonunda yapılan tanımlayıcı bir çalışmadır. Çalışmamıza 1646 hasta dahil edilmiştir. Çalışmamızda geliştirdiğimiz çalışma (vaka toplama) formuna hastaların demografik bilgileri, tıbbi özgeçmişleri, radyolojik tetkik sonuçları, travmanın oluş şekli, tespit edilen yaralanmalar, acil servis ziyaretinin sonlanımı, operasyon yapılıp yapılmadığı ve hastane sonlanımı hastane bilgi işlem sisteminden taranarak kaydedildi. Çalışmaya dahil edilen hastalar pandemi öncesi , pandemi başlangıcındaki tam kapanma dönemi ve normalleşme dönemi olacak şekilde üç gruba ayrıldı. BULGULAR Çalışmamıza dahil edilen hastaların genel yaş ortalaması 77,9±8,4 yıldır. Çalışmaya dahil edilen hastaların %63,1'i kadınlardan oluşmaktadır. Çalışmamıza dahil olan hastaların %53,1'ine hastaneye yatış verildiği, yatış verilenlerin de %74,8'inin opere olduğu tespit edildi. Yatış verilen hastaların hastanede kalış medyan değeri 6 (4-10) gün olarak saptandı. Hastaların kırık değerlendirmesinde en sık görülen kırıklar; %37,1 femur kırığı, %16,1 kot kırığı ve %9,8 humerus kırığı olarak tespit edilmiştir. Dönemler karşılaştırıldığında gruplar arasında ulna kırığı ve femur kırığı açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptandı. (sırası ile p=0,026, p=0,035) Hastaların maliyet verileri hesaplandığında hasta başı maliyet 1028,65 (383,33-6087,87) TL olarak tespit edildi. Pandemi sonrası dönemde hasta başı maliyet artışı istatistiksel olarak da anlamlı bulundu.
Özet (Çeviri)
Traumatic pathologies are an important cause of morbidity and mortality for the population aged 65 and over. Investigation and classification of their causes, distribution and frequency of detected pathologies is also an important step in preventing possible mortality and morbidity. In order to prevent and slow the spread of the COVID-19 infection, which has become a pandemic by spreading all over the world, full closure and various restriction decisions have been taken in our country. In the population aged 65 and over, it is expected that there will be a change in the frequency of traumas, the frequency of fractures and additional injuries detected secondary to these, and the pathologies detected due to curfew restrictions. The primary purpose of this study is to classify fractures and additional injuries detected in emergency department admissions due to trauma in the population aged 65 and over; The secondary aim is to investigate the effects of total closure and restraint measures for the elderly population, applied to control the pandemic, on the quality and quantity of traumatic fractures and additional injuries detected in emergency service admissions. MATERIALS VE METHODS This is a descriptive study conducted in the population aged 65 and over who applied to Ankara City Hospital Emergency Service between September 15, 2019 and September 15, 2020 due to trauma. 1646 patients were included in our study. In the study (case collection) form we developed in our study, the demographic information of the patients, medical history, radiological examination results, the type of trauma, the injuries detected, the end of the emergency room visit, whether the operation was performed and the hospital outcome were scanned from the hospital data processing system and recorded. The patients included in the study were divided into three groups as pre-pandemic, full closure period at the beginning of the pandemic, and normalization period. RESULTS The mean age of the patients included in our study was 77,9±8,4 years. 63,1% of the patients included in the study were women. It was determined that 53,1% of the patients included in our study were hospitalized, and 74,8% of those hospitalized were operated. The median hospital stay of hospitalized patients was 6 (4-10) days. The most common fractures in the fracture evaluation of patients are; 37,1% femur fractures, 16,1% rib fractures and 9,8% humerus fractures. When the periods were compared, a statistically significant difference was found between the groups in terms of ulna fracture and femur fracture. (respectively p=0,026, p=0,035) When the cost data of the patients were calculated, the cost per patient was found to be 1028,65 (383,33-6087,87) TL. The increase in cost per patient in the post-pandemic period was also statistically significant.