Farklı tipte agrega kullanımının geopolimer harçların özelliklerine etkileri
The effect of using different types of aggregates on the properties of geopolymer mortars
- Tez No: 754215
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA ÖVER KAMAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ EVREN ARIÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Malzemeleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada farklı özelliklere sahip agregaların kullanımının geopolimer harç üzerindeki basınç ve eğilme dayanımına etkisi ortaya konulmuştur. CEN standart kum, sinter manyezit, kiremit tozu agregası ve genleştirilmiş perlit kullanılarak elde edilen karışımlar 40 ve 70°C kür sıcaklığına maruz bırakılmıştır. Aynı zamanda iki farklı yayılma çapıyla (15 ve 21 cm) elde edilen karışımlar, içerisindeki su miktarının dayanıma etkisini de belirleme imkânı tanımıştır. Bu çap, yayılma tablası deneyiyle her numune için ölçülmüştür. Agregaların karışım içerisindeki su ihtiyaçları birbirinden farklı olduğundan dolayı karışımlara eklenen su miktarları değişkenlik göstermiştir. 7 ve 28 günlük eğilme ve basınç dayanım değerleri, bu değerler üzerindeki su miktarının ve kür sıcaklık derecesinin etkisi araştırılmıştır. SEM görüntüleriyle mikro yapıdaki değişimler dayanım sonuçlarıyla ilişkilendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of the use of aggregates with different properties on the compressive and flexural strength of the geopolymer mortar was revealed. Mixtures obtained by using CEN standard sand, sinter magnesite aggregate, bricks powder aggregate and expanded perlite aggregate were exposed to curing temperatures of 40 and 70°C. At the same time, the mixtures obtained with two different flow diameters (15 and 21 cm) allowed for determining the effect of the amount of water on the strength. This diameter was measured for each sample by the flow table test. Since the water needs of the aggregates in the mixture are different from each other, the amount of water added to the mixtures varied. The flexural and compressive strength values of 7 and 28 days, the effect of water amount, and curing temperature on these values were investigated. The changes in the microstructure with SEM images were tried to be correlated with the strength results.