Ülseratif kolit tanılı hastalarda, serum soluble B7-H4, TNF-ALFA ve IL-6 kan seviyeleri ile hastalık aktivitesi arasındaki ilişki
The relationship between serum soluble B7-H4, TNF-ALFA and il-6 BLOOD levels and disease activity in patients with ulcerative colitis
- Tez No: 754264
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH KAMIŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Giriş ve Amaç: İnflamatuar bağırsak hastalıkları etiyolojisi ve patofizyolojisi henüz çözümlenememiş, kronik intestinal ve sistemik inflamasyonla seyreden hastalıklardır. Temelde ÜK ve Crohn Hastalığı'ndan oluşmaktadır. Etiyolojisinde genetik, çevresel faktörler, immün sistem bozuklukları, mikrobiyal flora gibi birçok faktör sorumlu olarak nitelendirilmektedir. Hastalığın aktivasyon döneminin erken ve kesin şekilde belirlenebilmesi çok önemlidir. Fakat bugüne kadar yapılan çalışmalarda ne yazık ki ÜK için altın standart bir tanı testi ya da serum belirteci bulunamamıştır. Bu nedenle son yıllarda ÜK tanı ve hastalık aktivasyonu için non-invaziv olabilecek serum belirteçleri üzerine araştırmalar yapılmaktadır. Otoimmün hastalıklarda yapılan yeni çalışmalarda B7-H4 proteinine bağlanıp, T hücre aracılı immün sistemi aktive eden ve sitokin salınımını arttıran bir tür tuzak proteinden söz edilmiştir. Bu protein sB7-H4 olarak bilinmekte olup Tip 1 DM, SLE, RA'lı hastaların bakılan serum seviyelerinde yüksek düzeyde ölçülmüş ve hastalık aktivasyonu ile ilişkilendirilmiştir. Bu bilgiler ışığında ÜK ile ortak patogeneze sahip olan otoimmün hastalıklarda artan sB7-H4 seviyesinin ÜK'lı hastalarda aktivasyon için bir biyobelirteç olabileceği düşünülmektedir. Biz de bu çalışmamızda ÜK'li hastaların serum sB7-H4 seviyelerinin diğer proinflamatuar sitokinlerle (IL-6 ve TNF-alfa) birlikteliğini ve hastalık aktivasyonu ile ilişkisini incelemeyi amaçladık. Materyal-Metod: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Gastroenteroloji Polikliniği ve Endoskopi Ünitesi'ne Nisan 2022- Eylül 2022 tarihleri arasında başvurarak endoskopik olarak ÜK tanısı alan 46 hasta ve İç Hastalıkları Polikliniği ve Gastroenteroloji Polikliniği'ne başvuran 36 sağlıklı kontrol prospektif olarak incelendi. Aktif hasta grubundan endoskopik olarak remisyona girmediği gösterilen 5 hasta çalışma dışı bırakıldı. Çalışmaya 41 ÜK hastası ve 36 sağlıklı kontrol dahil edildi. İlk olarak ÜK hastaları ile kontrol grubu arasında serum sB7-H4,IL-6, TNF-alfa düzeyleri ve diğer inflamatuar markerlar karşılaştırıldı. Ardından aktif ve remisyon dönemindeki ÜK hastalarında serum sB7-H4, IL-6, TNF-alfa ve diğer inflamatuar marker düzeyleri incelendi. Çalışmadan elde edilen verilerin istatistiksel analizlerinde, SPSS 19.0 (Statistical Packages for Socia Sciences; SPSS Inc. Chicago, Illinois, USA) programı kullanıldı. İstatistiksel analizler için p değeri
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: Inflammatory bowel diseases are diseases in which chronic intestinal and systemic inflammation, whose the etiology and pathophysiology of which have not yet been resolved. It mainly consists of UC and Crohn's Disease. Many factors such as genetic, environmental factors, immune systemdisorders, microbial flora are considered responsible for its etiology. This increasing agerangeplays a role in the population, which is the most productive and active in society. Therefore, early and precise determination of the activation period of the disease is very important. However, unfortunately, no gold-standard diagnostic test or serum marker has been found for UC in studies conducted to date. For this reason, studies on serum markers that can be used non-invasively for the diagnosis and activation of UC have been carried out in recent years. Inrecent studies in autoimmune diseases, a type of trap protein that binds to the B7-H4 protein, activates the T cell-mediated immune system, and increases cytokine release has been mentioned. This protein is known as sB7-H4 and has been measured at high levels in the serum levels of patients with type 1 DM, SLE, and RA and has been associated with disease activation. In the light of this information, it is thought that the increased sB7-H4 level in autoimmune diseases tha have a common pathogenesis with UC may be a biomarker for activation in patients with UC. In this study, we aimed to examine the association of serum sB7-H4 levels with other proinflammatory cytokines (IL-6 and TNF-alpha) and their relationship with disease activation in patients with UC. Materials and methods: Forty-six patients who applied to Çanakkale Onsekiz Mart University Medical Faculty Hospital Gastroenterology Polyclinic and Endoscopy Unit between April 2022 and September 2022 and were diagnosed with UC endoscopically and 36 healthy controls who applied to the Internal Medicine Polyclinic and Gastroenterology Polyclinic were prospectively analyzed. Five patients from the active patient group who were not shown to be in remission endoscopically were excluded from the study. 41 UC patients and 36 healthy controls were included in the study. First of all, serum sB7-H4, IL-6, TNF-alpha levels, and other inflammatory markers were compared between UC patients and the control group. Then, serum sB7-H4, IL-6, TNF-alpha and other inflammatory marker levels were investigated in patients with active and remission UC. The SPSS 19.0 (Statistical Packages for Social Sciences; SPSS Inc. ,Chicago, Illinois, USA) program was used in the statistical analysis of the data obtained from the study. For statistical analysis, p value