Süt dişi kanal tedavisinde irrigasyon amacıyla kullanılan kitosan ve papain içerikli maddelerin antibakteriyel etkinliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the antibacterial activities of chitosan and papain containing substances used for irrigati̇on in primary tooth root canal treatment
  1. Tez No: 754268
  2. Yazar: İSMAİL CİHANGİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA KIZILCI
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Giriş ve Amaç: Süt dişlerinin daimi dişler sürünceye kadar ağızda kalması, çocuk diş hekimliğinde önemlidir. Çürüklerin tedavi edilmediği durumlarda, ilerleyen enfeksiyona bağlı gelişen, geri dönüşü olmayan pulpitiste kanal tedavisi veya çekim gerekmektedir. Süt dişlerinin estetik, konuşma, çiğneme ve yer koruma fonksiyonları nedeniyle kanal tedavisi önceliklidir. Kanal tedavisinde mekanik preperasyon tek başına yetersiz kalmakta, kimyasal irrigasyon ile desteklenmesi gerekmektedir. İrrigasyon ajanı olarak altın standart, sodyum hipoklorittir. Sodyum hipoklorit, sahip olduğu kötü tad ve koku nedeniyle çocuk hastaların tedaviye uyum düzeyini etkiler. Ayrıca periapikal dokularda oluşturduğu toksik etki, süt dişlerinin altında yer alan daimi diş germlerinde olumsuz etkilere neden olabilir. Bu nedenle çocuk diş hekimliğinde alternatif irrigasyon ajanı arayışı devam etmektedir. Çalışmalarda başarılı bulunan kitosan ve içerdiği yüksek papain içeriğiyle yüksek antibakteriyel etkinliğe sahip olduğu iddia edilen papain içerikli Brix 3000, mevcut çalışmada tercih edilmiştir. Bu çalışmanın amacı iki ajanın irrigasyon solüsyonu olarak E.faecalis'e karşı antibakteriyel etkinliğini, sodyum hipoklorit ile karşılaştırarak değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmada çekim endikasyonu konulan; köklerinde kırık, çatlak, rezorpsiyon ve kalsifikasyon bulunmayan 32 adet anterior süt dişi kullanılmıştır. Boyları 12±0,5 mm olacak şekilde standardize edilen diş kökleri, E. Faecalis kültürüne aktarılmıştır. 4 adet diş bakteri kültürüne aktarılmayarak, negatif kontrol grubu olarak belirlenmiştir. İnkübe edilen örneklere, minumum konsantrasyon değerleri belirlenen kitosan ve papain solüsyonları ile %2,5'lik sodyum hipoklorit uygulanmıştır. 4 adet dişe irrigasyon protokolü uygulanmamış, pozitif kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Çoğalan bakteriler, koloni oluşturan birim (CFU) cinsinden hesaplanmıştır. İstatiksel analiz için SPSS 23.0 for Windows programı kullanılmıştır. Gruplar arasındaki farkların analizinde Ki-Kare ve Fisher testleri kullanılmıştır. Tüm testlerde istatiksel anlamlılık düzeyi 0,05 ve 0,001 olarak belirlenmiştir. Bulgular: Tüm irrigasyon solüsyonları, örneklerde pozitif kontrol grubuna kıyasla bakteriyel azalma sağlamıştır. Gruplar arasında E. faecalis miktarı (CFU/ml) açısından anlamlı bir farklılık görülmüştür. (p=0,002). Kullanılan irrigasyon solüsyonları arasında sodyum hipoklorit en yüksek antibakteriyel etkiye sahiptir ancak kitosan ile arasında anlamlı bir farklılık görülmemiştir .Papain grubunda yer alan dişlerin E. faecalis miktarı (CFU/ml) kitosan (p=0,006) ve sodyum hipoklorit (p=0,005) grubunda yer alan örneklere göre anlamlı derecede daha yüksektir. Sonuç: Kitosan grubu, sodyum hipokorit grubundan sayısal olarak daha düşük sonuçlara sahip olsa da, istatiksel olarak anlamlı bir fark yoktur. Bu nedenle doğal içeriğe sahip olması, toksik olmaması, biyouyumlu yapıya sahip olması gibi avantajlara sahip olduğundan sodyum hipoklorit yerine tercih edilebilir. Kitosanın; gümüş, bakır, çinko gibi içerisine ilave edilecek çeşitli nanopartikül yapılar ile antibakteriyel etkinliği artırılabilir. Süt dişlerinde irrigasyon solüsyonu olarak kullanımı umut vaad etmektedir. İçerdiği yüksek papain konsantrasyonu ile antibakteriyel etkinliğinin artırıldığı iddia edilen Brix 3000'in antibakteriyel etkinliği yeterli bulunmamıştır. Yöntem farklılıklarına bağlı olarak sonuçların değişebileceği düşünülerek, daha ileri çalışmalar ile etkinliği değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: Keeping the primary teeth in the mouth until the permanent teeth erupt is of great importance in pediatric dentistry. In cases where caries is not treated, root canal treatment is required in irreversible pulpitis due to progressive infection.However, mechanical preparation alone is insufficient in root canal treatment and must be supported by chemical irrigation.Although many irrigation agents are used during this process, sodium hypochlorite is accepted as the gold standard.However, due to its toxic effect on the periapical tissues, it may cause adverse effects on the permanent tooth germs located under the primary teeth.Therefore, the search for alternative irrigation agents continues in pediatric dentistry.The aim of this study is to examine the effects of natural chitosan and papain-containing irrigation solutions against E.faecalis in root canals and to compare the efficacy of these solutions with sodium hypochlorite. Materials and Methods: In the study, 32 anterior primary teeth diagnosed with deep dentin caries, trauma or extraction for orthodontic purposes were used.The teeth were cut with a root length of 12±0.5 mm in order to ensure standardization.Prepared tooth roots were placed in eppendorf tubes and E. faecalis culture was transferred to each tube with a micropipette as 10 µL.The samples were kept in an incubator at 37°C for 24 hours.Irrigation protocols were applied to the samples.Colonies that proliferated were counted and their number in CFU was calculated and recorded.SPSS 23.0 for Windows program was used for statistical analysis. Results: There was a significant difference between the groups in terms of the CFU value of the samples. (p=0.002).It was determined that the CFU values of the teeth in the papain group were significantly higher than the CFU values of the teeth in the Chitosan (p=0.006) and Sodium hypochlorite (p=0.005) groups.Samples in the positive control group were found to have higher values than the samples in the Papain (p0001), sodium hypochlorite (p=0.002) and negative control (p=0.002) groups. Conclusion: Root canal treatment in primary teeth; It is a treatment protocol widely applied in pediatric dentistry, which ensures that the teeth remain in the mouth until they fall out.Irrigation protocols are one of the indispensable steps of the treatment for the clinical success of root canal treatment.Among the irrigation solutions used, sodium hypochlorite was found to have the highest antibacterial effect.However, chitosan, which has natural content and is stated to be non-toxic, is also promising in terms of antibacterial properties.For this reason, more studies are needed on herbal irrigation solutions alternative to sodium hypochlorite.